Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Czarne chmury nad murami?

2019-08-28 13:22:23 (ost. akt: 2019-08-28 13:27:38)

Autor zdjęcia: UM Pasłęk

To szlagierowa inwestycja w regionie ostatnich lat. Latem władze Pasłęka poinformowały o rozpoczęciu renowacji zabytkowych murów obronnych w mieście. Do naszej redakcji jednak dotarły niepokojące wieści dotyczące inwestycji.

Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski podpisał umowę z Województwem Warmińsko-Mazurskim na dofinansowanie projektu pn.: „Rewitalizacja miasta – remont murów obronnych w Pasłęku” - poinformowali pasłęccy urzędnicy na początku sierpnia. W ramach podpisanej umowy Gmina Pasłęk otrzymała ponad 8,5 miliona złotych dofinansowania, i "jest to niewątpliwie największe dotychczas pozyskane przez pasłęcki samorząd jednorazowe dofinansowanie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej". Remont odcinka tysiąca metrów murów m kosztować łącznie około 16,5 miliona złotych.

Tymczasem do naszej redakcji dotarły niepokojące wieści…

— Ściany nie są w tej chwili remontowane, robotnikom nie zapłacono pieniędzy, po prostu oszukiwali, ściany nie przetrwają zimy w tym stanie, będzie katastrofa dla miasta !!! — napisał jeden z naszych Czytelników w mailu do redakcji.

W pasłęckim ratuszu dowiedzieliśmy się, że 24 czerwca została podpisana umowa z wykonawcą remontu zabytkowych murów obronnych w Pasłęku. Wedle tej umowy, zaplanowany na 2019 rok etap III robót przy tym zabytku powinien być wykonany przez wykonawcę do dnia 31 grudnia.

— Plac budowy został przekazany wykonawcy w dniu 27 czerwca. Na dzień sporządzenia niniejszej odpowiedzi rozpoczęte zostały roboty budowlane na we wspomnianym zabytku, których docelowy zakres obejmuje m.in: usunięcie z murów roślinności, zanieczyszczeń i lokalnych XX-wiecznych; napraw z użyciem cementu; izolację pionową ścian fundamentowych; wzmocnienie konstrukcji ścian fundamentowych; zabezpieczenie i konserwację ścian murowanych przyziemia oraz wzmocnienie korony muru i izolacji poziomej — poinformował Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Jeśli z kolei chodzi o zaznaczoną przez Czytelnika sprawę braku wynagrodzeń dla pracowników, a co za tym idzie zaprzestaniu prowadzonych prac, to według informacji z urzędu "na budowie jest wykonawca robót, do którego należą kwestie płacowe i udzielanie informacji odnośnie wynagrodzeń za pracę tych pracowników"

Niestety, we środę 28 sierpnia nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami firm odpowiedzialnych za wykonanie prac w Pasłęku, by potwierdzić, lub zdementować przesłane do redakcji niepokojące informacje. Jak jednak zapewnił nas Rafał Skalij, inspektor ds. inwestycji Referatu Budownictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pasłęku, samorząd jest w kontakcie z wykonawcami.

— Odnośnie zagrożenia dla murów informuję, że mury obronne w Pasłęku są budowlą zabytkową wolnostojącą poddaną działaniom warunków atmosferycznych — dodał burmistrz Śniecikowski. — Ich dotychczasowy zły stan techniczny stwarzał zagrożenie degradacji tego zabytku. Dlatego w wyniku usilnych, wieloletnich starań władz Pasłęka została pozyskana dotacja na ich remont, który właśnie się rozpoczął i zostanie zakończony w 2021 roku. Rozpoczęta inwestycja ma uratować te mury przed zagrażającą im dalszą degradacją.

Tymczasem pasłęccy urzędnicy uspokajają, i cierpliwie czekają na zakończenie prac zgodnie z podpisana umową.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wif #2783227 | 77.253.*.* 29 sie 2019 07:30

    Czyli urząd nie nie odniósł się konkretnie do tematu, poza tym, że "samorząd jest w kontakcie z wykonawcami ". Fajnie, fajnie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz