Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Bezpiecznie wróćmy do domu, a dzieci niech bezpiecznie wrócą do szkoły

2019-08-30 10:14:49 (ost. akt: 2019-08-30 10:15:21)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Zbliża się gorący czas na drogach. Wakacyjne powroty weekendowe do domów turystów, jednocześnie tuż po weekendzie, 2 września, na ulice miasta wyjedzie więcej samochodów – rodziców odwożących dzieci do szkoły. Elbląscy policjanci zapowiadają, że będą czuwać nad bezpieczeństwem.

—Od 30 sierpnia do 1 września spodziewamy się na drogach większego nasilenia zbiorowych przewozów dzieci i młodzieży autokarami oraz wzmożonego natężenia ruchu na drogach wyjazdowych i dojazdowych do i z miejscowości wypoczynkowych oraz dużych miast — nie ukrywa Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu

Dlatego kierowcy mogą spodziewać się w ten weekend częstszych kontroli drogowych. Oprócz kontroli prędkości, policjanci zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, szczególnie dzieci.

— Funkcjonariusze będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policji nie zapewnią każdemu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, w tym od naszej kultury jazdy, stanu psychofizycznego kierowcy, prędkości, zachowania ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania na drodze – apeluje Sawicki.

Stróże prawa radzą, aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu i wyposażenie.

— Zaplanujmy trasę podróży uwzględniając warunki atmosferyczne. Zapewnijmy sobie dużo czasu na podróż, gdyż nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze. Po dwóch, trzech godzinach jazdy róbmy przerwy w bezpiecznym, wyznaczonym miejscu – dodają.

Powrót do domu to jedno. Wraz z wyjazdem turystów, do szkół wrócą najmłodsi mieszkańcy regionu.

— W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci ruszą do szkół. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci rozpoczynają ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły” — informuje Jakub Sawicki.

Jak co roku przed szkołami pojawią się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższy miesiąc policjanci pionu prewencji, będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Funkcjonariusze nadzorować będą również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, rowerzystów i pieszych.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach.

— Tradycyjnie już policjanci dokonają przeglądu dróg, ulic, między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych – poinformował przedstawiciel elbląskich policjantów.

Przewoźnicy powinni spodziewać się nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB