Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

PGNiG Superliga w uszczuplonym gronie

2019-09-05 11:00:00 (ost. akt: 2019-09-05 11:42:22)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

PIŁKA RĘCZNA\\\ 7 września startuje profesjonalna PGNiG Superliga kobiet. W pierwszym sezonie zawodowych rozgrywek weźmie udział osiem klubów w tym EKS Start Elbląg. Celem zespołu jest walka o miejscu na podium

W sobotę piłkarki ręczne PGNiG Superligi, rozpoczynają nowy sezon 2019/202o, jako liga profesjonalna. Żeby w niej występować, kluby musiały się przekształcić, ze stowarzyszeń sportowych w spółki prawa handlowego. Ponadto musiały wykazać budżet minimalny w wysokości 1,4 mln złotych i udowodnić, że nie mają zaległości finansowych wobec innych podmiotów.

Na grę w nowym sezonie licencję otrzymały: MKS Lublin (mistrz kraju), Metraco Zagłębie (wicemistrz), Piłka Ręczna Koszalin (3 miejsce), Start Elbląg (4), KPR Gminy Kobierzyce (6), Piotrcovia Piotrków Tryb (8), Ruch Chorzów (10) oraz Eurobud JKS Jarosław (beniaminek).

Z zespołów z poprzedniego sezonu zabrakło, takich klubów jak: Arki Gdynia, KPR Jelenia Góra, UKS PCM Kościerzyna, Korony Kielce oraz Pogoni Szczecin. Wiadomo już, że w tym sezonie rozgrywki odbędą się systemem 4-rundowym, każdy z każdym, a każda z drużyn rozegra 28 spotkań.

Po zakończeniu sezonu Superligę opuszcza ostatni zespół.Do niej awansuje zwycięzca I ligi z dwumeczu barażowego mistrzów grupy A i B. Wracając do Superligi na papierze zdecydowanymi faworytami do mistrzowskiego tytułu są MKS Lublin oraz Metraco Zagłębie Lubin.

Za ich plecami wiele emocji powinna dostarczyć walka o brązowy medal pomiędzy KPR Kobierzyce, Piłką Ręczną Koszalin oraz Startem Elbląg. Nawiązać do czasów świetności chce Piotrcovia Piotrków Tryb. Z kolei Ruch Chorzów i JKS Jarosław, będą chyba walczyć o utrzymanie.

Piłkarki ręczne Startu Elbląg ponownie poprowadzi Andrzej Niewrzawa, dla którego to będzie piąty sezon z rzędu pracy w elbląskim klubie. W pierwszym roku pracy w sezonie 2015/2016 wywalczył z zespołem 4 miejsce w Polsce. W kolejnym sezonie 2016/2017 sięgnął po brązowy medal. W kolejnych dwóch sezonach poprowadził zespół do 4 miejsca. Jak będzie w tym sezonie ? O rozmowę poprosiliśmy drugiego trenera zespołu Startu Tomasza Popowicza.

— Przygotowania do sezonu rozpoczęliśmy 7 lipca. Trenowaliśmy na obiektach własnych. W tym sezonie odeszliśmy od zgrupowań, ale za to rozegraliśmy aż 17 spotkań kontrolnych, które miały na celu z integrować i zgrać nowy zespół. To się udało, bo przecież przed sezonem doszło do "rewolucji" kadrowej. Odeszło aż osiem zawodniczek. Drużyna jest dobrze przygotowana do sezonu i każda z nich garnie się do gry. — mówi trener Popowicz.

Superliga na pewno będzie ciekawa i interesująca.

— W pierwszym inauguracyjnym spotkaniu gramy na wyjeździe z Ruchem Chorzów. Podczas przygotowań do sezonu graliśmy z nim na turnieju w Piotrkowie Tryb i wygraliśmy 33:26. Trzeba jednak pamiętać, że gry kontrolne, to coś zupełnie innego, niż mecz ligowy. W superlidze, żeby wygrać trzeba grać z większą determinacją i zaangażowaniem. W walce o punkty nikt się nie oszczędza, stąd też o punkty jest ciężko. Do Chorzowa jedziemy po zwycięstwo i to jest zadanie do wykonania — informuje Popowicz. W tym sezonie walczymy o podium, a to jest nasz cel — dodaje.


W 1.kolejce grają: KPR Kobierzyce — Piotrcovia Piotrków Tryb, MKS Lublin — Piłka Ręczna Koszalin, Ruch Chorzów — Start Elbląg, Metraco Zagłębie Lubin — Eurobud JKS Jarosław (przełożony na 9.10)
START ELBLĄG
Rok założenia: 1953
Barwy klubowe: niebiesko-czerwono-białe
Adres Klubu: ul. Grunwaldzka 135
Prezes klubu: Stanisław Tomczyński
Przewodniczący Rady Sponsorów— Paweł Jankowski
Trener: Andrzej Niewrzawa
Trener II i kierownik: Tomasz Popowicz
• BRAMKARKI
Wiolwta Pająk (20 lat) (SMS Płock, poprzedni klub)
Aleksandra Orowicz (23) (Korona Kielce)
• ROZGRYWAJĄCE
Justyna Świerczek (21) (MTS Kwidzyn)
Joanna Waga (34) (Piotrcovia)
Alicja Pękala (21) (UKS PCM Kościerzyna)
Katarzyna Cygan (19) (SMS Płock)
Paulina Stapurewicz (19) (Truso Elbląg)
• SKRZYDŁOWE
Julia Szulc (19) (Truso Elbląg)
Aleksandra Garczarczyk (21) (Vistal Gdynia)
Milena Kaczmarek (19) (MTS Kwidzyn)
Allana Szupyk (23) (JKS Jarosław)
Aleksandra Dronzikowska (22) (Varsovia W-wa)
Milica Ranćić (28) (Bukovićka Banja Serbia)
• OBROTOWE
Barbara Choromańska (22) (Olimpia-Beskid Nowy Sącz)
Tatjana Trbović (27) (ZORK Jagodina Serbia)
Przybyły: Orowicz, Cygan, Dronzikowska, Kaczmarek, Pękala, Ranćić. Ubyły: Magda Balsam (szuka klubu), Joanna Gadzina (MKS Lublin), Hanna Jaszczuk (Rincon Malaga-Hiszpania), Katarzyna Kozimur (JKS Jarosław), Klaudia Powaga (Stjarnan -Islandia), Patrycja Świerżewska (Byasen-Norwegia), Patrycja Uścinowicz (Kobenhaven Handbold- Dania), Julia Wtulich (szuka klubu)

Jerzy Kuczyński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB