Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Na Mierzei Wiślanej pojawił się ciężki sprzęt [ZDJĘCIA]

2019-09-17 18:00:00 (ost. akt: 2019-09-17 18:25:34)

Na Mierzei Wiślanej pojawił się ciężki sprzęt. Obrońcy tamtejszej przyrody, a tym samym przeciwnicy budowy przekopu, który ma połączyć port w Elblągu z morzem Bałtyckim, podkreślają, że prace wykonywane są nielegalnie. Zapowiadają interwencję.

Od kilku dni zaniepokojeni mieszkańcy oraz turyści informują nas, że w miejscu planowanego przekopu trwają prace budowlane. Pojawiły się koparki, spychacze, wywrotki i inny ciężki sprzęt. Przypominamy, że teren Mierzei Wiślanej to obszar NATURA 2000, prawnie chroniony traktatami europejskimi i prawem polskim. Wszelkie prace do czasu rozpatrzenia skargi mieszkańców, władz Krynicy Morskiej, organizacji ekologicznych, samorządu województwa pomorskiego są nielegalne i niezgodne z prawem — napisali na swoim profilu facebookowym członkowie Obozu dla Mierzei Wiślanej. To oddolny ruch złożony z osób działających społecznie, aby „pomóc ochronić ten piękny i wartościowy teren przed bezsensowną inwestycją”.

— Nie zgadzamy się na dewastację przyrody — podkreślają społecznicy z Mierzei.
Jak podkreślili w wiadomości wysłanej do naszej redakcji, w sprawie aktualnie prowadzonych prac będą interweniować.
— Do tej pory nie ma odpowiedzi na odwołanie do GDOŚ (kilka miesięcy po terminie). Ponadto UE nakazała wstrzymanie wszelkich prac do czasu wyjaśnienia, co — jak widać — jest nie respektowane — podkreślili.

— Obecnie na terenie inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” trwają prace przygotowawcze związane z usuwaniem i przemieszczaniem roślinności w obrębie siedliska na Zalewie Wiślanym. Dzieje się to za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie — poinformowała nas Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych.

I dodała: — Prace będą trwały kilka dni. Polegają na wyjęciu trzciny, szuwaru za pomocą ciężkiego sprzętu, np. koparek, przewiezieniu wyjętych roślin w inne miejsce na brzegu Zalewu i tam zasadzenie zgodnie z zaleceniami zawartymi w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Prace te są wykonywane obecnie, bo jedyny termin na jaki zezwala DSU to wrzesień.

Przypomnijmy, w połowie lipca podczas konferencji prasowej w Urzędzie Morskim dyrektor Wiesław Piotrzkowski oraz Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, jego zastępca ds. technicznych przedstawili informację dotyczącą procedury przetargowej, w tym, która ze złożonych ofert uzyskała na obecnym etapie najwyższą punktację.

— Od momentu złożenia ofert rozpoczęły się prace komisji przetargowej — poinformowali. — Na obecnym etapie oraz stosownie do przyjętych w postępowaniu kryteriów oceny ofert najwyżej oceniona została oferta złożona przez konsorcjum N.V Besix SA., NDI SA i NDI Sp.zo.o., którego oferta opiewała na 992 mln 270 tys. 523 zł.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wstępnie wyceniało koszt wykonania przekopu na 880 milionów złotych.

Łukasz Razowski
Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. larryfox2017 #2807650 | 185.244.*.* 21 paź 2019 18:36

  Czy próbowałeś uzyskać pożyczki z banków bez powodzenia? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt za pośrednictwem WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AVANT Group #2803828 | 41.203.*.* 14 paź 2019 17:37

  Jesteśmy grupą wsparcia finansowego, która zajmuje się finansami międzynarodowymi dla dowolnej liczby instrumentów bankowych. Nasze usługi są szybkie i niezawodne. pożyczki są zatwierdzone w ciągu 24-48 godzin od pomyślnego zastosowania. Oferujemy pożyczki od minimalny zakres 2000 USD do maksymalnie 50 milionów USD z przystępną stopą procentową 3% i pożyczką okres od 1 do 25 lat w celu spłaty pożyczki. Celem grupy Avant jest zapewnienie doskonałych profesjonalnych usług finansowych. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami. Napisz do nas przez: av_ant@outlook.com Wyślij do nas e-mail za pośrednictwem; avants.loan@gmail.com Whatsapp +1 (409) 2062954 pozdrowienia Grupa Avant

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ampo #2793998 | 83.28.*.* 20 wrz 2019 21:38

  pozdrawiam wszystkich, ktorych temat interesuje jak rowniez tych ktorym kazali sie tym zainteresowac

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. echo #2793652 | 77.111.*.* 20 wrz 2019 09:19

  Nie obrońcy przyrody zainteresują się ,gdzie na Warmii I Mazurach ,składowane są bardzo toksyczne osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka. Powinny być spalane, ale spalarnia od wielu miesięcy ma awarię. Jest tylko info , że ta trucizna trafia do tutejszych żwirowni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ampo #2793516 | 83.28.*.* 19 wrz 2019 21:12

   Ciekawi mnie zapalczywosc w minusowaniu wypowiedzi nieprzychylnych kopaniu rowu. Nie wydaje mi sie, ze to decyzja Prezesa, ale mozliwe, ze przydupasy chcac blysnac minusuja. Albo jakis ukryty interes typu: szwagra syn koparke ma mobilizuje do ataku na przeciwnikow. Wczoraj zminusowali mi kilkanascie komentarzy nawet nie argumentujac. ODPOWIADAC NIE KAZALI, TYLKO MINUSOWAC. Przepraszam za brak polskich znakow, klawiatura nawala.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)