Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Posprzątajmy już teraz nasz świat!

2019-09-18 16:00:19 (ost. akt: 2019-09-18 14:33:56)
Elbląg

Elbląg

Autor zdjęcia: archiwum

Elbląg przygotowuje się do sprzątania swojego świata. Organizatorzy gwarantują ciekawy program, który ma zachęcić wszystkich do zbierania śmieci i być może pobicia rekordu Polski.

Z wszystkich stron dochodzą do nas informacje o pogarszającej się kondycji naszej planety. W różnych miejscach leżą tony śmieci, stwarzając tam zagrożenie dla zwierząt. Co prawda coraz więcej osób zmienia swoje nawyki i rezygnuje z plastikowych butelek, słomek, segreguje odpadów, ale co z odpadami, które już zalegają w naszym mieście, na naszym osiedlu? Tu z pomocą przychodzi akcja „Sprzątanie świata”!

Tegoroczna akcja „Sprzątania świata — Polska 2019” odbędzie się już po raz 26. Elbląg również znalazł się w grupie miejscowości, które chcą posprzątać świat. Cel zawiera się w haśle „Nie śmiecimy — sprzątamy — zmieniamy!”. Organizatorzy chcę w ten sposób uczyć ludzi, jak nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i jak stać się odpowiedzialnym konsumentem.

Finał akcji odbędzie się już w ten piątek (20 września). W Elblągu organizatorzy zapraszają na polanę przy wiatach lasu Bażantarnia. Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 10. Sprzątanie potrwa do około godz. godz. 14. W programie jest między innymi próba pobicia rekordu Polski na największą lekcję ekologii oraz na największy wzór kuli ziemskiej utworzony z ludzi. Uczestnicy będą mogli wysłuchać prelekcji na temat prawidłowej segregacji odpadów, którą wygłosi Eliza Leszczyńska-Rogalska z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Elblągu.

Nie zabraknie też atrakcji dla młodszych mieszkańców Elbląga. Dla uczniów szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych klas V-VI została przygotowana ekologiczna gra miejska pod nazwą „Wielka tajemnica Małego Piekarczyka”. Z kolei przedszkolaki będą się świetnie bawiły podczas ekologicznych zawodów sportowych. Nie obejdzie się oczywiście bez nagród dla najbardziej ekologicznych uczestników. Temu wszystkiemu będzie towarzyszyło wspólne sprzątnie świata, bo przecież ono jest celem tego przedsięwzięcia.

Warto wspomnieć, że elbląskie działania służące czystości Ziemi doceniła Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji „Sprzątanie świata” w Polsce. W swoim liście napisała:

„Życzę wspaniałego wydarzenia i dobrego czasu podczas sprzątania lasu Bażantarnia w Elblągu. Wierzę, że rekord Polski zostanie ustanowiony zarówno w zakresie ekologicznej lekcji, jak i wzoru naszego logo, który ułożą mieszkańcy Elbląga. Cały nasz zespół trzyma mocno kciuki! Ale przede wszystkim, na ręce Pana Prezydenta, przekazuję moje osobiste podziękowania dla wszystkich mieszkańców Elbląga za udział w akcji i działania na rzecz swojego najbliższego środowiska naturalnego. Będę tego dnia z Wami całym sercem, bo przecież połączyło nas „Sprzątanie świata”. Ponadto wszyscy elblążanie zaproszeni są do udziału w konkursie „Ekologiczne charaktery”, który znaleźć możecie na stronie Fundacji Nasza Ziemia na Facebooku. Wystarczy użyć swojej kreatywności i stworzyć zdjęcie lub filmik, na którym zostaną pokazane wasze ekonawyki, i nagrody macie w kieszeni”.

Myślisz, że nie warto, bo jedna osoba miasta nie zmieni? A co jeśli ponad 100 tys. mieszkańców Elbląga pomyśli, że właśnie zmieni? Posprzątajmy nasz kawałek świata razem i pokażmy, że Elbląg może być jednym z najczystszych miast w Polsce!

Joanna Meryk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. er ce #2793237 | 83.21.*.* 19 wrz 2019 10:26

    Można by cyklicznie ,choćby raz w miesiącu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Elwira #2792958 | 77.111.*.* 18 wrz 2019 19:19

    Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

    ! - + odpowiedz na ten komentarz