Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Coraz więcej osób cierpi na chorobę alzheimera [ZDJĘCIA]

2019-09-22 07:30:37 (ost. akt: 2019-09-22 10:18:47)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

„Porozmawiajmy o demencji” – takie hasło przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Choroby Alzheimera i tak też zatytułowana została uroczysta konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy połączona z obchodami Światowego Dnia Choroby.

– Wrzesień to światowy miesiąc choroby Alzheimera zapoczątkowany w 2012 r. przez międzynarodową organizację Alzheimer International. Ma on na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz walkę ze stygmatyzacją osób zmagających się z objawami otępienia – mówiła Krystyna Grzybicka, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy. – Jest to okazja, żeby mówić o tej chorobie.

Mimo tak dużego postępu w dziedzinie medycyny wciąż 2/3 ludzi na świecie uważa, że w ich krajach jest niewiele lub nie ma żadnego zrozumienia dla tego, co niesie ze sobą diagnoza otępienia i demencji.

– Dzięki kampaniom informacyjnym i edukacyjnym z okazji Światowego Dnia Alzheimera stopniowo wzrasta świadomość społeczna na temat choroby i jej konsekwencji. Stygmatyzacja, brak informacji lub błędne informacje dotyczące otępienia nadal jednak pozostają problemem na całym świecie, który wymaga globalnego działania – dodała dyrektorka ŚDS.

Słowa „otępienie” i „demencja” często używa się zamiennie. Otępienie to wspólna nazwa dla określenia postępujących zmian w mózgu, który mają negatywny wpływ na zapamiętywanie, myślenie, zachowanie i emocje. Jego objawy mogą polegać na m.in. utracie pamięci, trudności w znajdowaniu odpowiednich słów lub w rozumieniu co mówią do nas inni, ale to także zmiany osobowości czy nastroju.

Gościem specjalnym konferencji był prof. Tadeusz Parnowski, który zajmuje się psychiatrią i psychogeriatrią (psychiatria wieku podeszłego). Przypomniał on, że Polska coraz bardziej się starzeje, przez co liczba osób chorych na Alzheimera jest coraz większa, a lekarzy brakuje.

– W medycynie nic się właściwie nie dzieje, niestety mówię o tym z przykrością. Psychogeriatria kilka lat temu zaczynała swoją działalność, walczyła o to żeby stała się pełnoprawną częścią psychiatrii – mówił psychiatra. – Niestety rozwinęła się tylko częściowo, w związku z czym nie ma lekarzy, którzy zajmowaliby się tylko tym problemem.
Podkreślił też, jak ważna jest rola opiekuna, o którym często zapominamy.
– Sensowny, dbający, zainteresowany opiekun potrafi z większą precyzją niż różne testy i badania ocenić, czy zaczyna się choroba Alzheimera czy nie – podkreślił prof. Parnowski.

Przywołał przykład Szwecji i Danii, w których udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na chorobę Alzheimera poprzez politykę społeczną dążącą do zmiany stylu życia osób starszych, skupiając się głównie na odpowiedniej diecie i ćwiczeniach zarówno fizycznych, jak i intelektualnych.
Na konferencji pojawiła się też reprezentacja Urzędu Miejskiego. Wiceprezydent Elbląga Edwarda Pietrulewicz podziękował dyrektorce ośrodka.

Druga część spotkania dotyczyła bezpośrednio jubileuszu Środowiskowego Domu Samopomocy. Ewa Torbicz, kierownik ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera, przybliżyła działalność i historię ośrodka przy ul. Podgórnej. Opowiedziała też, jakie zmiany nastąpiły w ciągu minionych lat, aby poprawić komfort uczestników. Jest to m.in. pozbycie się barier architektonicznych poprzez zamontowanie windy czy wyłożenie podjazdu kostką brukową, ale też remont dachu czy zagospodarowanie terenu zielonego.

Obecnie na świecie ponad 50 mln osób żyje z otępieniem ta liczba ciągle rośnie. W roku 2050 może być ich aż 152 mln! Demencje zaczęto uznawać za jeden z najpoważniejszych kryzysów XXI wieku. Nie ma żadnego skutecznego dla wszystkich leku, który mógłby tą chorobę wyleczyć, ale dostępne są różne terapie, porady, a także wsparcie osób czy też ośrodków.

– Chorym i ich bliskim można pomóc, jeśli zrozumie się ich szczególne potrzeby – podsumowała Krystyna Grzybicka.

Joanna Meryk
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. od polskich warzyw i owoców #2794363 | 77.111.*.* 22 wrz 2019 07:52

    nie kupuj co polskie będziesz zdrowy

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. anty #2794362 | 185.25.*.* 22 wrz 2019 07:46

    Bo ludzie tak chętnie zazywaja tabletki na cholsterol tak zwane STATYNY ,ale chyba mało osob wie co one powodują.Własnie tą chorobę i NIE tylko .no coz wolny wybor na hodowanie sobie tej choroby ,bo przeciez lekarz zapisał ktory jest na pasku firm farmaceutycznych .Tyle się o statynach pisze w internecie ,moze chociaz troszeczkę ludzie przejrzą na oczy jaką truciznę łykaja.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz