Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Elbląski Marsz Równości, czyli jedność w różnorodności [ZDJĘCIA]

2019-09-29 18:31:46 (ost. akt: 2019-09-29 20:35:49)

Autor zdjęcia: Joanna Meryk

W niedzielę 29 września odbył się I Elbląski Marsz Równości. Jego założeniem było zamanifestowanie braku zgody na wykluczenie ze społeczeństwa osób LGBT+, ofiar przemocy, niepełnosprawnych, starszych, bezdomnych, mniejszości narodowych i etnicznych oraz uchodźców, a także sprzeciwiał się nierównemu traktowaniu kobiet. Nie obyło się bez reakcji osób o odmiennych poglądach.

Pierwotnie marsz miał odbyć się w sobotę 28 września, jednak ze względu na inne marsze zaplanowane tego dnia oraz inne okoliczności jego termin został przełożony na niedzielę. Marsz rozpoczął się na placu przed Halą Sportowo-Widowiskowąj przy ul. Grunwaldzkiej i zmierzał na ul. Zamkową. Zabezpieczała go bardzo wielu policjantów.

- Policjanci przygotowali wystarczające siły do tego, żeby zabezpieczyć zgromadzenie. Pamiętajmy, że w Elblągu wczoraj było zgłoszonych 9 zgromadzeń, dzisiaj zostały zgłoszone 4 zgromadzenia. Stąd też taka ilość. To są również policjanci z Olsztyna. Jest dużo policjantów umundurowanych. Chodzi o to, żeby policjanci byli widoczni, żeby organizatorzy też czuli się bezpiecznie - mówi Krzysztof Nowacki, rzecznik KMP.

Dzięki takiemu zabezpieczeniu obyło się bez zamieszek i nikomu nic się stało, mimo tego, że osoby ze skrajnie różnymi poglądami dobitnie je manifestowały.

I Elbląskiemu Marszu Równości towarzyszyły takie hasła jak: „Wolność, równość, tolerancja!” „Równe prawa”, „Róż, brokat, antyfaszyzm”, „Jedność w różnorodności”. Wzięło w nim udział około stu osób w różnym wieku, w tym duża grupa ludzi młodych. Zapytani, co skłoniło ich udziału w marszu, odpowiadali:

- Solidarność. Solidaryzuję się ze wszystkimi ciemiężonymi, wyśmiewanymi.

- Chciałam przyjść tu, bo wspieram LGBT i sama do tej grupy należę.

- Ja tu przyszedłem, bo byłem na paru takich marszach, spodobało mi się to i toleruję. Jestem tolerancyjny.

Na czele marszu jechała platforma, z której nie tylko puszczano muzykę i wykrzykiwano hasła, ale wypowiadali się na niej również ludzie, którzy w swoim życiu zostali dotknięci nietolerancją.

Joanna Meryk
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anty lewak. #2797967 | 109.241.*.* 1 paź 2019 08:16

  https://nczas.com/2019/09/28/jak-sie-rob i-spontaniczny-marsz-rownosci-dziennikar z-ujawnia-szokujace-kulisy-my-wam-oplaca my-pociag-i-jeszcze-diete-dostajecie/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. e. #2797796 | 37.47.*.* 30 wrz 2019 20:34

  Moim zdaniem zboczency typu pedzie i lesby powinny byc pod opieka psychiatrow,a dwoch facetow pchajacych wozek to po prostu-ZLOMIARZE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. uhhh #2797394 | 188.147.*.* 30 wrz 2019 08:51

  po co się obnosicie ? zostawcie prywatne sprawy dla siebie! jeszcze 15 lat temu byscie w kaftan poszli i do Fromvorka! Precz!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz