Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny

2019-10-02 12:55:46(ost. akt: 2019-10-02 12:57:11)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Okres jesienno-zimowy, to czas, kiedy bardziej jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo związane z dwutlenkiem węgla. Jak informuje Straż Pożarna, często do tragedii dochodzi przez zwykłą niewiedzę.
Tlenek węgla, zwany czadem, jest bardzo niebezpieczny, bo jest gazem silnie trującym, którego ani nie widać ani nie czuć. Wytwarza się, gdy coś się pali, a w pomieszczeniu nie ma wystarczająco dużo powietrza. Czyli, jeśli w domu posiadamy kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe lub kuchnie gazowe, koniecznie musimy dbać o przepływ powietrza.

Straż Pożarna od lat prowadzi kampanię „NIE dla czadu!”, która ma za zadanie uświadamiać istnienie tego zagrożenia. Strażacy chcą też pokazywać jak można zapobiegać zatruciom czadem. Zbyt szczelnie zamknięte okna, brak odpowiedniej wentylacji mogą prowadzić do tragedii. Dlatego warto w domu lub w mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla.

Strażacy przypominają, aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych, uchylać okno w mieszkaniu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby, korzystać z urządzeń sprawnych technicznie, często wietrzyć pomieszczenia i rozmieścić czujki tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie śpimy.

- W okresie od 1 października 2018 do 30 kwietnia 2019 roku jednostki Państwowej
i Ochotniczej Straży Pożarnej dokonały 64 pomiarów tlenku węgla, z czego w 33 przypadkach pomiar wykazał obecność CO w obiektach – informuje mł. bryg. Krzysztof Karolkiewicz z elbląskiej Straży Pożarnej. - Należy także zaznaczyć, że we wskazanym okresie wystąpiło 77 pożarów sadzy w przewodach kominowych.

- W przypadku posiadania u siebie czujek tlenku węgla należy pamiętać o wymianie baterii
w tych urządzeniach, dokonywać przeglądów urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami producentów - radzi elbląski strażak. - Zachęcamy również do odwiedzenie strony internetowej KG PSP - https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Czujka-na-strazy-Twojego-bezpieczenstwa/idn:37158. Dostępne tam materiały pozwolą na propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród mieszkańców i użytkowników systemów grzewczych jak również dzieci i młodzieży.

k