Walczą z plastikiem nie tylko w elbląskim urzędzie

2019-10-04 08:54:43(ost. akt: 2019-10-04 09:19:56)

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie ograniczenia niektórych produktów z tworzyw sztucznych. Zmieni to sposób wykorzystywanie jednorazowych wyrobów plastikowych.
Sprawę zagrożenia, jakie stanowi dla nas plastik, poruszył m.in. w swojej interpelacji jeden z elbląskich radnych.

— Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci i następne pokolenia cieszyły się środowiskiem naturalnym, które nas otacza — stwierdził Robert Turlej. — W związku z tym coraz więcej miast ogranicza użycie plastiku. Niestety nasze złe nawyki stały się ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Chciałbym, abyśmy wspólnie rozpoczęli kampanię zachęcającą mieszkańców do rezygnacji z korzystania z wyrobów plastikowych. Nie da się tego zrobić od razu, ale metodą małych kroków możemy to osiągnąć.

Jak podkreślił w swej interpelacji skierowanej do władz miasta, kampanię „Elbląg bez plastiku” należy prowadzić wśród mieszkańców wszystkich grup wiekowych.
— Zaczynając od maluchów w przedszkolach i szkołach, kończąc na seniorach przy współpracy z kołami seniora, Uniwersytetem III Wieku — zasugerował Turlej. W trakcie kampanii warto zorganizować takie działania jak konkursy dla mieszkańców, pikniki ekologiczne, działania edukacyjne.

Tymczasem, jak zapewnił prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w mieście są już wdrażane działania, które mają doprowadzić do pozbycia się nadmiaru plastiku. Butelki i kubki z tego materiału już kilka miesięcy temu zniknęły z konferencji prasowych organizowanych w ratuszu. Zastąpiły je szklane karafki wypełnione wodą źródlaną z opakowań wielokrotnego użytku.

— Podobnie jest na posiedzeniach komisji i sesjach Rady Miasta — dodał Wróblewski. — Pragnę zapewnić, że w miarę możliwości, podczas organizowanych przez miasto imprez sukcesywnie ograniczane będzie wykorzystywanie jednorazowych artykułów plastikowych.

Przykład idący z urzędu to jednak zbyt mało. W walkę z nieekologicznymi materiałami musi się zaangażować więcej osób. Pomóc w tym mają żółte kosze na odpady z tworzyw sztucznych. Zostaną one umiejscowione przede wszystkim w szkołach i obiektach sportowych. Ma to ułatwić prowadzoną w mieście segregację odpadów.

Prezydent wspomniał również, że w kalendarzu przedsięwzięć miejskich znajduje się wiele imprez o tematyce środowiskowej, propagujących pozytywne postawy ekologiczne wśród mieszkańców miasta jak Dzień Ziemi, Światowy Dzień Środowiska, Dzień Bez Samochodu, Elbląskie Dni Recyklingu czy Sprzątanie Świata. Również wśród uczniów i przedszkolaków organizowane są konkursy ekologiczne.

— Należy jednak pamiętać, że całkowite wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum korzystanie z plastikowych opakowań jest długotrwałym procesem zmiany naszych nawyków — stwierdził Wróblewski. — Mam jednak nadzieję, że wszyscy dołożymy starań, aby stopniowo, w miarę możliwości zastępować jednorazowe naczynia plastikowe naczyniami wykonanymi z materiałów przyjaznych środowisku: biodegradowalnych, wielokrotnego użytku albo zrezygnujemy z nich całkowicie.

Łukasz Razowski