środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Strażacy przeprowadzą się w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

2019-10-08 20:39:10 (ost. akt: 2019-10-08 20:41:23)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Na działce przy ulicy Łęczyckiej od paru miesięcy prężnie pnie się w górę nowe miejsce pracy elbląskich strażaków. O bezpieczeństwo elblążan strażacy mają dbać z nowej strażnicy już w przyszłym roku. Na razie prace zbliżają się do zakończenia pierwszego etapu tej inwestycji.

- Obecny etap realizacji obejmuje wykonanie całej bryły, czyli kompletny budynek z pokryciem dachu, z elewacjami, ze stolarką zewnętrzną i bramami oraz instalacje wentylacji – opowiadał Paweł Czyż, kierownik kontraktu. - Do końca października zakończenie pierwszego etapu, a później, do połowy lutego rozszerzenie tego pierwszego etapu. W tym czasie wykonane zostaną wszystkie ścianki działowe i wszystkie instalacje podtynkowe. Do 15 lutego ma też być zrealizowany mur oporowy przy drugim wjeździe oraz spora część robót ziemnych.

Jak wyjaśniał Robert Licznerski, zastępca komendanta elbląskiej straży, do końca tego miesiąca nowa komenda zostanie doprowadzona do stanu zamkniętego z wykonaną elewacją. Do 15 lutego zakończony zostanie rozszerzony zakres, a następnie etap przygotowywania się do wyodrębnienia drugiego etapu, czyli zakresu robót zmierzających do wykończenia budynku głównego oraz budynku garażu wielostanowiskowego. Do tego place manewrowe, drogi, wjazdy i tym podobne. - Będzie też boisko, wspinalnia, bieżnia i duży agregat prądotwórczy, który będzie zapewniał funkcjonowanie jednostki niezależnie od tego, czy będą jakieś przerwy w dostawie prądu, czy nie – wyliczał Paweł Czyż. Przenoszona będzie również cała komora dymowa.

Kiedy budowa się skończy? Jak zapewnia Robert Licznerski, będzie to w przyszłym roku. - Plan jest ambitny, chcemy zakończyć budowę już w drugiej połowie przyszłego roku. To jest bardzo duże przedsięwzięcie. Standard tej komendy będzie na poziomie XXI wieku. Obecna komenda już trochę lat ma, także standard pracy na pewno się podniesie.

W obecnej komendzie znajduje się siłownia, ale to strażakom nie wystarcza. - Obecnie, żeby poćwiczyć, strażacy korzystają z obiektów elbląskich szkół. Jak już przeniesiemy się do nowej komendy, to będziemy mieli na miejscu obiekty, na których strażacy będą mogli ćwiczyć. Nawet część elewacji tego obiektu też będzie posiadała ściankę wspinaczkową.

Jak będzie wyglądał nowy obiekt? Budynek strażnicy znajduje się na parterze, czyli będą tam moduły koszarowe z częścią socjalną dla strażaków, część garażowa z myjnią, siłowania oraz moduł garażowy z 7 podwójnymi przejezdnymi stanowiskami. Na piętrze będzie znajdować się część administracyjno-biurowa.

Za głównym budynkiem będzie stał garaż wielostanowiskowy z bazą kontenerów. Na terenie komendy będzie się znajdowała treningowa komora dymowa, boisko wielofunkcyjne i wspinalnia z bieżnią. - Na dzień dzisiejszy zaplanowane wydatki wynoszą ponad 14 mln. zł – mówił Robert Licznerski.

- To nowe miejsce jest bardzo dużym ułatwieniem w naszej pracy, poprawi na pewno nasze warunki bytowe i socjalne, będziemy też w pełni spełniać wymogi BHP, co też jest istotne – dodał Marcin Szymanek, p.o. w zastępstwie kwatermistrza. - I będziemy mniej uciążliwi dla sąsiedztwa.

Karolina Król

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. aldi ? #2801728 | 83.25.*.* 8 paź 2019 23:06

    Wyjątkowo szpetny gmach. "Biedronka" & "Lidl" zusammen do kupy. Fuj !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz