Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Nadal brakuje rodziców zastępczych

2019-10-08 20:00:00 (ost. akt: 2019-10-09 08:39:22)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niebawem rozpocznie się kolejny kurs dla osób, które chciałby stworzyć osamotnionym dzieciom nowy, ciepły dom. Służby powiatowe poszukują kandydatów na rodziców pieczy zastępczej.

"Jeśli chcesz stworzyć dom zastępczy dla dzieci, pozbawionych właściwej opieki ze strony ich rodziców biologicznych i chcesz poświęcić się pracy na rzecz dzieci wymagających dużo zrozumienia, ciepła, uwagi, jak również specjalistycznej opieki to szukamy właśnie Ciebie!" – zachęcają przedstawiciele powiatu elbląskiego.

— Pod koniec października zamierzamy rozpocząć szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych — dodał Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego. — Szkolenie jest bezpłatne.

Bezpłatne, ale przede wszystkim bardzo ważne.

— W placówce opiekuńczo-wychowawczej przebywa kilkadziesiąt dzieci — poinformowała Magdalena Paradowska, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu. — Jeśli ktoś z terenu powiatu elbląskiego ma potrzebę, czuje się na siłach, by zapewnić im opiekę, to zachęcamy do zgłaszania się.

Na podobny apel powiatowych urzędników przed wakacjami odpowiedziało kilka osób. Kandydaci w ramach szkolenia uczestniczyli w dziesięciu spotkaniach w łącznym wymiarze 60 godzin dydaktycznych prowadzonych przez trenerów Programu ,,Rodzina” licencjonowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia” w Krakowie. W czerwcu sześciu uczestników otrzymało świadectwa ukończenia szkolenia.

— Zachęcamy osoby, które jeszcze zastanawiają się nad podjęciem się zadania opieki zastępczej do kontaktu z naszym centrum — mówi Beata Szot, Inspektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu. — Uzyskacie państwo niezbędne informacje związane z rodzinną pieczą zastępczą oraz procedurach kwalifikacji oraz wymaganej dokumentacji. Szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze prowadzą w naszym Centrum certyfikowani trenerzy, a zadowolenie absolwentów tej edycji szkolenia niech będzie dla Państwa najlepszą rekomendacją.

Rodzice zastępczy mogą liczyć na pomoc państwa w trudzie opieki nad młodymi mieszkańcami powiatu elbląskiego. Rodzina niezawodowa otrzymuje ponad tysiąc złotych na dziecko, do tego dodatki jak np. do wypoczynku, oraz środki z programu „500 plus”. Z kolei zawodowa rodzina (która wcześniej była co najmniej 3 lata niezawodową rodziną zastępczą i przeszła dodatkowe szkolenia) otrzymuje ponad 2 tysiące, a lata opieki wliczają się do lat pracy.

Pieniądze jednak to nie wszystko. Najważniejsze jest stworzenie ciepłego, bezpiecznego domu i rodziny młodym ludziom.

Kontakt w sprawie: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, 82-300 Elbląg, ul. Komeńskiego 40, tel. 55 233 62 82 wew. 17 lub 22, sekretariat@pcprelblag.pl.

raz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB