Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Listopad w rytmie fortepianu – Łukasz Chrzęszczyk & EOK

2019-10-10 12:12:23 (ost. akt: 2019-10-10 12:15:07)

Autor zdjęcia: nadesłane

Brzydki, jak noc listopadowa? Tak głosi przysłowie, ale Elbląska Orkiestra Kameralna z tym się nie zgadza i już 24 listopada udowodni, że ten miesiąc może być równie urokliwy, co maj czy sierpień. W Sali Koncertowej ZPSM zabrzmią wówczas najpiękniejsze kompozycje Béli Bartóka, Edwarda Elgara i Jana Sebastiana Bacha. Różne epoki i różne emocjonalności, ale w wykonaniu EOK i Łukasza Chrzęszczyka, pod batutą Mateusza Rusowicza, wszystkie utwory zabrzmią równie wyśmienicie.

Taniec poszyty niepokojem - tak można określić Divertimento na orkiestrę smyczkową Béli Bartóka. Z jednej strony to „muzyka dnia” – zapraszająca do pląsania po parkiecie, z drugiej „muzyka nocy” – dramatyczna i posępna, a jako całość – utrzymana w charakterystycznym, cygańskim klimacie. Bogactwo wrażeń zapewni także bachowski Koncert d- moll BWV 1052, którego tak samo pasjonująco słucha się w wersji na fortepian i w wersji na klawesyn. Tym razem Koncert popłynie spod fortepianowych klawiszy Łukasza Chrzęszczyka. W programie znalazła się także Serenada na orkiestrę smyczkową op. 20 Edwarda Elgara.

Łukasz Chrzęszczyk to pianista, który z występami solowymi i kameralnymi zwiedził większość Europy, z Niemcami, Włochami i Wielką Brytanią na czele. Jego dorobek fonograficzny? Równie bogaty, co koncertowy – obejmuje m.in. nagrania dla polskiego i hiszpańskiego radia, a także płytę z kompozycjami Maurice’a Ravela i Andrzeja Panufnika. Za pulpitem dyrygenta stanie zaś Mateusz Rusowicz – od lat z powodzeniem goszczący na takich festiwalach, jak „Warszawska jesień”. Tym bardziej nie będzie mu straszna jesień elbląska…

24.11.2019, niedziela, 18:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

Tomasz Czapla, Elbląska Orkiestra Kameralna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB