środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Nowy budynek Straży Granicznej [ZDJĘCIA]

2019-10-12 07:00:00 (ost. akt: 2019-10-11 17:38:30)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwają prace związane z budową nowej siedziby Straży Granicznej w Elblągu. Choć nowy budynek będzie znajdował się przy obecnym, to warunki diametralnie się zmienią. Nowoczesny obiekt z głównym budynkiem i przylegającymi do niego garażami z pewnością poprawi i przyspieszy obsługę interesantów. Strażnicy planują przeprowadzkę już w marcu przyszłego roku.

Budowa podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy etap to budowa obiektu głównego placówki oraz przylegającego garażu z 4 stanowiskami na auta osobowe oraz jednym do garażowania łódki. Drugi etap to wyburzenie starego budynku. Kolejne zadanie polegać ma na budowie garażu z 4 stanowiskami na auta osobowe i jednym na Schengenbus oraz dwóch kojców dla psów. Ponadto zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku.

Pierwszy kontakt z placówką, jak opowiadał komendant, będzie się odbywał w miejscu obsługi interesantów. Będzie tu urzędować służba dyżurna i kierować do odpowiednich komórek, czy to w ramach postępowań karnych, czy sprawy o wykroczenia, czy sprawy w stosunku do cudzoziemców. - To będzie jeden z lepszych tego typu budynków w skali kraju.

-Będziemy mieli o wiele lepsze warunki służby przewidziane dla około 80 osób – mówił kmdr ppor. SG Zbigniew Lenart, komendant Straży Granicznej w Elblągu. - Powierzchnia nowej siedziby będzie mniej więcej trzy razy większa niż starego budynku. Do tej nowej siedziby mamy się przeprowadzić w okolicach marca 2020 roku. Całość obiektu, czyli oba etapy, mają być zakończone z końcem maja.

Jak zapewniał komendant, ten obecny budynek jest stary, a dzięki nowemu obiektowi z pewnością poprawią się warunki obsługi osób, które przypływają tutaj do portu, a więc wszystkie czynności graniczne powinny być przyspieszone i będą odbywać się w warunkach o standardach unijnych.

- Cały obiekt budowany jest przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – opowiadał komendant. - To ponad 12 mln zł. Niecałe 5 mln zł., to wsparcie z budżetu Skarbu Państwa. Całość inwestycji wyniesie prawie 17 mln zł. Inwestorem jest wojewoda warmińsko-mazurski.

Jak mówił komendant, największy problem ma charakter przemytniczy i dotyczy przywozów wyrobów akcyzowych takich jak alkohol czy papierosy. - Mamy psa, który zajmuje się wykrywaniem tytoniu, bo tu postrzegamy największe zagrożenie w naszej codziennej działalności. W skali ostatnich trzech lat wykryliśmy nielegalny tytoń o wartości około 7 mln zł.

Jakie jeszcze zadania należą do Straży Granicznej? - Zajmujemy się odprawami w przejściu we Fromborku i w porcie w Elblągu, prowadzimy kontrolę legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców, czynności o charakterze karnym oraz administracyjnym – wyliczał komendant.

Kluczowym w ostatnich latach wyzwaniem dla Straży Granicznej jest natomiast reakcja i zwalczanie niepożądanych zjawisk migracyjnych. Należy bowiem pamiętać, że do Polski w celach zarobkowych, turystycznych i nie tylko przybywa bardzo wielu cudzoziemców i nie wszyscy przebywają i pracują w myśl wymaganych przepisów.

Karolina Król

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB