środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

E-hulajnogi zostawiane byle gdzie

2019-10-15 17:30:00 (ost. akt: 2019-10-15 16:42:55)

Autor zdjęcia: nadesłane

W sierpniu Elbląg dołączył do grona miast, w których wprowadzono e-hulajnogi. Kilkadziesiąt jednośladów dostępnych jest każdemu, kto ściągnie aplikację i uiści odpowiednią opłatę. Pomysł ekologiczny, a jak jest w praktyce?

- Już kilka razy spotkałam e-hulajnogę na swojej drodze – opowiada pani Barbara. - I to dosłownie. Nie ma jak przejść, bo te hulajnogi zostawiane są na środku chodnika. Czy tak trudno zrobić te pół kroku i odstawić ją na bok?

Wdrożenia usługi wypożyczenia e-hulajnóg w naszym mieście podjęli się rodowici elblążanie działający we współpracy z marką blinkee.city. Na początek do dyspozycji mieszkańców Elbląga oddano kilkadziesiąt sztuk pojazdów, które można wypożyczyć w różnych częściach miasta.

Aby korzystać z usługi wystarczy zarejestrować konto w aplikacji blinkee.city na urządzeniu mobilnym przy użyciu dowolnej karty płatniczej. Jak czytamy na stronie elbląskiego ratusza, elektryczne hulajnogi niewątpliwie doskonale wpisują się w kierunek rozwoju miasta, które dąży do wdrażania efektywnych rozwiązań z zakresu transportu, ekologii oraz idei tzw. smart city. Jest to nie tylko przyjazny dla środowiska sposób na rekreację, ale również skuteczna metoda przemieszczania się po mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Użytkownik wypożyczoną hulajnogą może poruszać się po dowolnym obszarze miasta, aplikacja wyznacza jednak strefę (oznaczoną kolorem różowym w aplikacji), gdzie można zakończyć przejazd.

- W oparciu o znajomość miasta, w którym się wychowaliśmy, zaproponowaliśmy obszar, gdzie w naszej ocenie mieszkańcom Elbląga będzie najwygodniej kończyć przejazdy - mówi Ryszard Płyszewski, city manager blinkee.city w Elblągu. - Mamy nadzieję, że hulajnogi elektryczne spotkają się z entuzjazmem mieszkańców. Jednak jednym z naszych głównych celów jest edukacja użytkowników e-hulajnóg w zakresie bezpieczeństwa oraz kultury poruszania się.

Elbląskie e-hulajnogi spełniają wszystkie warunki nowej ustawy o ruchu drogowym. Naładowana bateria pozwala na przejechanie maksymalnie 30 kilometrów.

- To fajny pomysł, pewnie sama kiedyś skorzystam, ale myślę, że można troszkę pomyśleć i odkładać je mniej niechlujnie – dodaje pani Barbara. - Przecież matka z wózkiem tu się nie zmieści, musiałaby przechodzić na drugą stronę ulicy.

Jak informuje Krzysztof Nowacki z biura prasowego policji, w tym roku odnotowano cztery zdarzenia z udziałem elektrycznych hulajnóg. Dwa z nich były zakwalifikowane jako wypadki, natomiast dwa kolejne, to kolizje. - Przypominam, że osoba na hulajnodze jest traktowana jako pieszy - mówi Krzysztof Nowacki. - Powinna więc poruszać się po chodniku, nie po ścieżkach rowerowych, ani tym bardziej nie po ulicy.

K

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pyta #2804608 | 88.156.*.* 15 paź 2019 23:20

  a czego spodziewać się po bydle z akcji W?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Boję sie polskich milicjantów #2804571 | 188.146.*.* 15 paź 2019 21:51

  https://www.facebook.com/Tusk.Vision.Net work/videos/1024300764440889/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Maks #2804430 | 37.47.*.* 15 paź 2019 19:00

  Elbląg miasto buractwa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)