środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

W Elblągu zrobiło się różowo [ZDJĘCIA]

2019-10-19 17:02:26 (ost. akt: 2019-10-19 17:04:35)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Cieszą się życiem przez cały rok. Ale to właśnie październik jest ich miesiącem. Elbląskie Amazonki, jak co roku przeszły ulicami miasta, aby przypomnieć wszystkim o profilaktyce i badaniach.

- Jesteśmy tu po to, żeby wspólnie cieszyć się życiem, nie zapominając jednocześnie o zdrowym stylu życiu oraz o dbaniu o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, bo każdy z nas składa się z ducha i ciała – mówiła Danuta Tchorowska, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek. - Dziś zwracamy szczególną uwagę na chorobę, z którą nam, Amazonkom przyszło się zmierzyć. Najczęstszy nowotwór u kobiet, to właśnie rak piersi. Ponad 22 proc. kobiet choruje na raka piersi. Ta zachorowalność wzrasta.Statystyki są bardzo niepokojące. Jak zauważyła Danuta Tchorowska, w 2000 roku zachorowało 10 tys. kobiet, w 2010 roku już 18 tys., przewiduje się, że w 2025 roku ten wzrost będzie o 50 proc. większy. To daje dużo do myślenia – dodała prezes elbląskich Amazonek. - Wczesne wykrycie tej choroby daje szansę na wyleczenie. Pamiętajmy o badaniach i profilaktyce.

- Ja nie jestem Amazonką, jestem tu, ponieważ mam koleżanki, które chorują i trzeba je bardzo wspierać – mówiła pani Lucyna. - Ludzie, dzięki marszowi, widzą, że są Amazonki w Elblągu, to dobra inicjatywa.

- Ja jestem już 32 lata po operacji, reprezentuje Amazonki i należę do nich – opowiadała pani Zosia. - Korzystam z pomocy, jaką oferują, ale i sama często też pomagam innym. Marsz jest bardzo ważny, ponieważ zwracamy uwagę na siebie, pokazujemy siebie, że można żyć długo, tak samo jak przed chorobą. Dzięki nam więcej kobiet zaczyna się badać. Jest tu też wiele nie-amazonek. Także uważam, że robimy dobrą robotę.

- Ten marsz, to jest jeden z ważniejszych marszy – dodał Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga. - Jeśli tym marszem uratujemy chociaż jedno życie, to warto chodzić nawet sto razy.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB