środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Plaga biedronek azjatyckich nawiedziła również Elbląg?

2019-10-22 17:00:00 (ost. akt: 2019-10-22 14:43:19)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Biedronki azjatyckie, inaczej arlekiny, harlekiny lub biedronki ninja, są bardzo podobne do naszych rodzimych biedronek tylko, że… gryzą. Od jakiegoś czasu słyszymy, że w tym roku jest ich prawdziwa plaga w Polsce, czy również w Elblągu powinniśmy się ich obawiać?

Biedronka azjatycka to najczęściej żółta lub pomarańczowa biedronka w czarne kropki. Jak podpowiada nam nazwa, gatunek ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W XIX wieku sprowadzono te owady do Ameryki Północnej i Europy w celu zwalczania mszyc na terenach upraw rolnych, jednak hodowla biedronek wymknęła się spod kontroli. W Polsce pojawienie się biedronek azjatyckich zanotowano po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu, w kolejnych latach sukcesywnie zaczęły zajmować one inne rejony.

Biedronki w okresie jesienno-zimowym, jak większość zwierząt, szukają schronienia. Zimują np. pod ziemią, pod korą drzew czy nawet w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, a także niestety w domach - zagnieżdża się zwykle we framugach okiennych lub futrynach.

- Nie mamy żadnych doniesień, że one w jakikolwiek sposób zagrażają ludziom. Mogą się zdarzać jakieś przypadki alergiczne. Przypadki pogryzień przez te żółte biedronki znam tylko z doniesień prasowych. Jak na razie do nas nie było doniesień, że takie przypadki zdarzały się w Elblągu – mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mgr inż. Marek Jarosz i dodaje – Jest to gatunek z pewnością inwazyjny, on się u nas pojawił zawleczony w jakiś sposób. Niestety chyba znalazł dobre warunki rozwojowe, o czym świadczy wzrost tej populacji w Polsce. […] Nie wiem, jaka będzie rola tych biedronek w środowisku, jak one będą się wpisywały w łańcuch pokarmowy, chociażby. Biedronki te nasze poczciwe, chociaż mają konotacje bardzo pozytywne to one też są drapieżnymi owadami. Z tym że do tej pory nie zdarzyło się tak, żeby nasza rodzima biedronka próbowała kąsać nas.

Oprócz wywoływania reakcji alergicznych biedronki azjatyckie w momencie zagrożenia (a nawet po śmierci) wydzielają żółtą substancję (hemolimfę), która pozostawia na meblach, ścianach i podłogach plamy, których nie da się usunąć.
A Ty spotkałeś biedronkę azjatycką w Elblągu lub okolicach?

Joanna Meryk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #2808130 | 84.138.*.* 22 paź 2019 18:28

    Te biedronki sa juz wszedzie i nie tylko w polsce , A z tym ze gryza to jest prawda , one potrafia siedziec nawet w owocach jak np, czeresnie i wisnie , lepiej uwazac zeby takiego owada przypadkie m nie zjesc !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz