Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Remontują tory dla obronności kraju [ZDJĘCIA]

2019-10-22 16:00:00 (ost. akt: 2019-10-22 17:14:28)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Wśród niektórych mieszkańców Elbląga odżyły nadzieje na reaktywację Kolei Nadzalewowej łączącej ich miasto z Braniewem – na jednym z peronów położonych przy tej linii kolejowej rozpoczęły się prace remontowe m.in. peronu. To jednak działania „dla celów obronności kraju”.

Kolej Nadzalewowa jest wyłączona z eksploatacji od 2014 roku. Przez wiele lat była jedną z atrakcji turystycznych regionu. Budowę linii rozpoczęto w 1897 roku. Jej trasa ciągnie się od Elbląga do Braniewa.

O jej przywrócenie walkę podjęli na wiosnę samorządowcy. Po tym, jak władze województwa warmińsko-mazurskiego zadecydowały o zdjęciu z obrad Sejmiku Wojewódzkiego stanowiska ws. reaktywacji tej linii, przygotowali wojewódzcy radni PiS, podobne zostało podjęte przez elbląska radę.

Radny Paweł Fedorczyk (PiS) apelował, by rezolucję przyjąć, bo zabytkowa trasa nie powinna ulegać dalszej dewastacji.

— Ona powinna działać. Problemem zawsze było finansowanie, a to jest krok w kierunku znalezienia tego dofinansowania. Kolej Plus to w tym przypadku świetne rozwiązanie, bo problem Kolei Nadzalewowej to nie tylko kwestia jej rewitalizacji i konserwacji, ale też kwestia utrzymania tej linii. Samorządy same nie mogłyby sobie na to pozwolić. Wydaje mi się, że to krok w dobrym kierunku - mówił radny.

Tymczasem mieszkańcy zauważyli, że na peronie i torach przy ulicy Mazurskiej w Elblągu pojawił się ciężki sprzęt i rozpoczęły prace. W wielu odżyła nadzieja, że być może to część prac zmierzających do reaktywowania Kolei Nadzalewowej.

— To dla elblążan trasa sentymentalna, położona w atrakcyjnym terenie — powiedział pan Robert, mieszkaniec Elbląga. — Prowadzi przez atrakcyjne tereny naszego regionu. Teraz, kiedy tak dużo się mówi o reaktywacji kolei, o powstawaniu nowych, przywracaniu starych połączeń na Warmii i Mazurach czy Pomorzu, ta też powinna być ponownie uruchomiona. Myślę, że wiele osób by z niej korzystało.

Rzeczywistość jednak jest inna.

— PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują w Elblągu inwestycję, w ramach której przebudowywana jest rampa, plac przeładunkowy oraz oświetlenie. Przebudowane obiekty będą miały lepsze parametry. Zadanie ma znaczenie dla celów obronności kraju. Prace zaplanowane są do końca listopada br. Do czasu zakończenia robót wykonawca zobowiązany jest także uprzątnąć teren — poinformowała nas Martyna Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Koleje Linowe.

Łukasz Razowski/as


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Szybki i dynamiczny pożyczkodawca #2808614 | 41.203.*.* 23 paź 2019 17:31

    Czy potrzebujesz pożyczki? Jesteśmy certyfikowanym, niezawodnym, niezawodnym, wydajnym, szybkim i dynamicznym pożyczkodawcą. Masz kryzys finansowy, oto Twoja szansa na uzyskanie usług finansowych od naszej firmy. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek dla poszczególnych firm o oprocentowaniu 3%. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami poniżej Imię i nazwisko: Gilbert Aaron E-mail: info.gilbertloanfirm@gmail.com Whatsa pp: +16317433915

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zx #2808082 | 87.205.*.* 22 paź 2019 16:36

    Co to za wojsko, które potencjalnemu wrogowi podaje informacje "na talerzu"?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz