Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Mali studenci przekraczają próg Akademii Dziecięcej [ZDJĘCIA]

2019-10-26 17:09:27 (ost. akt: 2019-10-26 17:23:54)
Inauguracja Akademii Dziecięcej PWSZ

Inauguracja Akademii Dziecięcej PWSZ

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dzisiaj (26 października) rozpoczęła się jubileuszowa, 10 edycja Akademii Dziecięcej. Na uroczystej inauguracji mali studenci w niebieskich koszulkach z uśmiechniętą dziesiątką, oficjalnie złożyli ślubowanie i przyjęli indeksy.

Akademia Dziecięca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej swoje początki datuje na rok 2009. Oferuje ona wykłady prowadzone przez profesorów uczelni, zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin nauki oraz wykłady dla rodziców. Jej celem jest rozwijanie ciekawości, zainteresowań oraz intelektualnego i twórczego potencjału najmłodszych, a także integracja dzieci z różnych środowisk i udostępnienie najnowszych źródeł wiedzy. Przez te 10 lat, które upłynęły od rozpoczęcia jej działalności, zostało wręczonych 799 dyplomów ukończenia akademii, a w tym roku ta liczba urośnie do prawie 900.

- 10 lat temu w jesienne wieczory i poranki myślałam jak zorganizować tę akademię, której organizację powierzyła mi pani rektor, a dzisiaj zaczynamy już 10 edycję – powiedziała mgr. Stanisława Szuksta na wstępie.

W tym roku próg uczelni przekroczy 106 studentów, 38 dziewczynek i 68 chłopców, w wieku od 6 do 9 lat. Są to nie tylko dzieci z Elbląga, ale także z pobliskich miejscowości. Opiekę nad nimi będzie sprawować 16 studentów pedagogiki z PWSZ w Elblągu.


- 10 lat to jest kawałek czasu, ale zleciało jak jeden dzień, bo ja pamiętam doskonale, jak razem z panią dyrektor Rafał pomagaliśmy w naborze. Pomysł był doskonały od samego początku. Dzieciaki szczęśliwe, zdobywają taką wiedzę, której gdzie indziej nie zaznają. Co innego zaobserwować na YouTube czy na komputerze, a co innego dotknąć tego palcem, poczuć, popatrzeć z bliska. Studenci mają prawdziwy kontakt z dziećmi i to jest najlepsza nauka na świecie. Taki student jest od razu wdrożony do pracy i to jest kolejna wartość dodana – mówi wiceprezydent miasta Edward Pietrulewicz i deklaruje pomoc – Miasto pomoże, bo to jest też inicjatywa, która rozwija Elbląg.

Na dzisiejszych uroczystościach mali studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy, aby pełnoprawnie wejść w świat nauki, gdzie czekają na nich doświadczenia z fizyki, chemii oraz cudowny świat matematyki. Będą mogli zobaczyć też świat barw i usłyszeć świat dźwięków. Czy 6 lat to za wcześnie, żeby zostać studentem? Czym skorupka za młodu nasiąknie…

- Na podsumowanie naszej 10-letniej działalności w maju planujemy wiele różnych atrakcji, m.in. rodzinny piknik naukowy, gdzie chcielibyśmy, żeby nasi studenci wraz z rodzicami pokazali jakie umiejętności zdobyli w czasie tego roku – mówi mgr. Stanisława Szuksta.

Joanna Meryk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB