Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Czy warto jeszcze wybrać się na grzyby? [ZDJĘCIA]

2019-10-28 11:00:00 (ost. akt: 2019-10-28 11:03:12)

Autor zdjęcia: kk

Tegoroczny sezon pozwolił zapełnić spiżarnie wszystkim grzybiarzom. Pogoda dotychczas sprzyjała miłośnikom leśnych wędrówek, ale jak będzie dalej? Czy sezon grzybowy nadal trwa, a może pora już schować kosze i czekać do kolejnej jesieni?

Każdy doświadczony grzybiarz wie, że na obfitość zbiorów największy wpływ ma pogoda. Deszczowy dzień i ciepła noc to gwarancja tego, że nie wyjdziemy z lasu z pustymi koszami. Tegoroczna jesień rozpieszczała nas przyjemną aurą, która spowodowała wysyp grzybów w lasach całej Polski.

Pomimo tego, że okres największej aktywności grzybiarzy powoli dobiega już końca, to może warto jeszcze kilka razy włożyć kalosze i wybrać się o poranku do lasu. – Pojawiło się sporo opieńków. Nadal można znaleźć podgrzybki i prawdziwki – informuje Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg. – Wszystko zależy od pogody, jeżeli temperatury zaczną drastycznie spadać, to sezon może potrwać jeszcze tydzień lub dwa. Jeżeli jednak temperatury będą nadal w normie, to grzyby pojawiać się mogą nawet do grudnia. Warto pamiętać, że boczniaki bardzo dobrze znoszą mróz, więc podczas chłodniejszych dni nadal jest szansa, by je znaleźć.

Wszystko wskazuje na to, że grzyby jeszcze są w lasach. Pogoda nadal im sprzyja, ale liście spadające z drzew znacznie utrudniają poszukiwania. Dopiero teraz zapełnienie kosza stanowi nie lada wyzwanie, ale zbierających nadal jest sporo. – Ciężko znaleźć, bo się chowają, ale jeszcze są. Dziś znalazłem tylko cztery spore prawdziwki, ale szukam dalej – mówi Piotr, spotkany w okolicach Krasnego Lasu.

Przypominamy o zachowaniu w lasach szczególnej ostrożności, dojazd pojazdów ratowniczych jest tam bardzo trudny, często niemożliwy. 20 października strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej nr 2 w Elblągu oraz zastęp z quadem z JRG nr 1 dotarli do rannego 71-latka, który doznał urazu kończyny. Ranny został przetransportowany quadem do pojazdu ZRM, którym został przewieziony do szpitala.

Jesień to pora roku, która sprawia, że lasy są jeszcze bardziej urokliwe. Podziwiając widoki i poszukując grzybów, pamiętajcie o odpowiednim stroju i zachowaniu bezpieczeństwa. Koniecznie wkładajcie kalosze i kaptury lub czapki, poranki są naprawdę chłodne. Nie zbierajcie grzybów, co do których nie macie pewności.

Grzyby nie tylko nadają wyśmienity smak sosom, farszom, czy zupom. Są także cennym źródłem witaminy A, B1, B2, C i innych. Dodatkowo są bogate w białko i błonnik, który pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Potas zawarty w grzybach zadba o naszą koncentrację i będzie kontrolował ciśnienie krwi.

Obejrzyjcie naszą jesienną leśną galerię.kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB