Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Stres można ujarzmić

2019-10-28 19:10:00 (ost. akt: 2019-10-29 14:00:30)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Poniedziałki bywają stresujące, ba, życie bywa stresujące. Jak radzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem? Na te pytanie odpowiadamy dziś nie bez powodu. 28 października obchodzimy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów.

Stres to według Słownika języka polskiego stan wzmożonego napięcia nerwowego, będący reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych. Dla każdego jest jednak czymś innym, inaczej się objawia i generuje różne skutki. Badania Mental Health Foundation z 2018 wskazują, że 74% badanych doświadczyło w poprzednim roku sytuacji tak stresujących, że nie mogli sobie z nimi poradzić.

Co gorsza, nasze reakcje na stres są dosyć niepokojące. 46% potwierdza, że w nerwowych chwilach je więcej lub je niezdrowo, 29% zaczyna pić alkohol lub go nadużywa, a 16% badanych sięga po papierosy lub wypala ich większe ilości. Stres wywołuje w nas stany depresyjne i lękowe. 37% badanych zauważa również, że w stresujących sytuacjach czują się samotni.

Na pytanie, co wywołuje w nas stres, nie ma jednej odpowiedzi. Czynniki są różne, od problemów finansowych i zdrowotnych po brak akceptacji, porównywanie się z innymi, czy nieszczęśliwa miłość. Zamiast sięgać po niezdrowe sposoby na ukojenie nerwów zszarganych codziennością, lepiej wybrać te, które przynoszą same korzyści.

– Warto wziąć uspokajającą kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, geraniowego, różanego, ylang ylang, jaśminowego lub bazyliowego. Wszystkie mają działanie rozluźniające – mówi Karolina, farmaceutka. – Olejki eteryczne mogą łagodzić objawy depresji i mają działanie antystresowe. Można stosować je do masażu, dodać kilka kropli do kąpieli lub podgrzewać je w kominku do aromaterapii. Ponadto antystresowo działają też zioła takie jak melisa, kozłek lekarski, lawenda wąskolistna i szafran uprawny. Wszystkie rozluźnią napięcie nerwowe, ułatwią zasypianie, ale też pomogą przy zaburzeniach trawienia, które pojawiają się czasem na tle nerwowym.

Dobrze zrobi ci też stworzenie listy własnych problemów i codziennych sytuacji, które wywołują w tobie stres. Postaraj się spojrzeć na nie z innej perspektywy i znaleźć drogę do ich rozwiązania. Pamiętaj, że każdy krok, który podejmujesz, oprócz tego, że pomoże ci zmierzyć się z problemami, da ci również energię do dalszego działania. Nie zapominaj o osobach, na które możesz liczyć. Nie rezygnuj ze spotkań z przyjaciółmi, nie trzymaj negatywnych emocji wewnątrz. Porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać, a zobaczysz, że czasem wystarczy, że ktoś cię wysłucha.

Po stresującym dniu staraj się zawsze znaleźć chwilę dla siebie. Odpocznij, przeczytaj dobrą książkę, obejrzyj ulubiony film. Weź gorącą kąpiel i zaparz sobie melisę, wyśpij się. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, ale czasem wystarczy odrobina wyrozumiałości w stosunku do samego siebie.

kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB