Ponad 70% uczniów pada ofiarami przemocy

2019-10-30 15:00:00(ost. akt: 2019-10-30 12:42:26)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Czy Twoje dziecko stało się nerwowe, zamknęło się w sobie i stroni od spotkań z rówieśnikami? Uważaj, możliwe, że padło ofiarą szykanowania w Internecie. Mowa nienawiści i cyberprzemoc to problemy globalne. Jak sytuacja wygląda w naszym mieście?
Dziś, 30 października, w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbył się finał IV edycji programu edukacyjno-profilaktycznego „Cyberprzemoc – jak się jej przeciwstawić?”. Tegoroczna kampania przebiegała pod hasłem: „Stop mowie nienawiści”.

Program "Bezpieczny Elbląg" został uchwalony przez Radę Miejską w 1999 roku. – Z inicjatywy władz miasta, służb, podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa powstał program, który odbił się wyjątkowym echem w całym kraju. Działania edukacyjne i profilaktyczne podejmowane w ramach tego programu spotkały się z bardzo dużym uznaniem. W tym roku obchodzimy 20-lecie – informował Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko.

– Nie tak dawno obchodziliśmy 5-lecie programu „Bezpieczny El-Przedszkolak”. Jeżeli chodzi o edukację dla bezpieczeństwa, to w Elblągu prowadzimy szereg programów. Mamy cztery cykliczne programy dla przedszkolaków, które bez udziału policji miejskiej, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i leśników nie mogłyby się odbyć – mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji. – Jeżeli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, etap klas 7-8, od 5 lat pani Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Hanna Mierzejewska, we współpracy z Komendantem Robertem Muraszko prowadzi program profilaktyczny, który cieszy się bardzo dużym uznaniem i którego oddziaływanie jest ogromne.

W ramach tegorocznej kampanii w elbląskich szkołach zostały przeprowadzone badania ankietowe dla dzieci z klas 7-8 dotyczące cyberprzemocy. W badaniu wzięło udział 1144 uczniów, 50% badanych stanowiły dziewczęta i 50% chłopcy. – Ponad 72,56% naszych uczniów szkół podstawowych padło ofiarą mowy nienawiści – poinformowała Hanna Mierzejewska. – W ponad 50% mowa nienawiści były również kierowana przez badanych do ich koleżanek i kolegów. Niecałe 6% mówi, że nie ma nic przeciwko stosowaniu mowy nienawiści, 26,84% stosuje tę mowę nienawiści dla żartu i uważa, że to nic ważnego. 36% przejmuje się nią i szuka pomocy.

Cyberprzemoc polega między innymi na tworzeniu kompromitujących stron i rozsyłanie kompromitujących materiałów, dyskryminacja, poniżanie i obrażanie w Internecie. 68% uczniów zaznaczyło, że ofiarami przemocy stawały się wielokrotnie, nie było to zjawisko jednorazowe. Sprawcą są najczęściej rówieśnicy, ale badanie potwierdziły, że bywają nimi też dorośli.

Jaka pomoc jest oczekiwana przez uczniów w przeciwdziałaniu cyberprzemocy? – Przede wszystkim budowanie przestrzeni wspólnoty, wspieranie wielokulturowości i różnorodności, podejmowanie i wspieranie pozytywnych inicjatyw, propagowanie etycznych zachowań w Internecie i po prostu reakcja. Prawie 74% uczniów chce, żebyśmy to my, dorośli, reagowali na przemoc słowną. Należy systematycznie edukować młodzież, zwiększając świadomość młodych ludzi, że stosowanie przemocy słownej ma destrukcyjny wpływ na psychikę i zachowanie drugiego człowieka. Nie powinno pozostawać bezkarne. Kolejny krok to zwiększenie roli pedagogów szkolnych, psychologów i policji w obszarze pomocy, wsparcia ofiarom przemocy poprzez opracowywanie, wdrażanie i realizowanie programów i działań edukacyjno-profilaktycznych. Kolejny wniosek to permanentne pokazywanie dzieciom i młodzieży piękna mowy ojczystej, pozbawionej wulgaryzmów oraz uczenie szacunku dla wypowiadanego i pisanego słowa, a tym samym szacunku dla drugiego człowieka. Kolejny wniosek to lobbowanie zmian w polskim prawie karnym w kontekście eliminowania bezkarności sprawców przemocy, w tym przemocy słownej stosowanej bezpośrednio lub pośrednio w mediach, Internecie i na profilach społecznościowych.

Warto zaznaczyć, że cyberprzemoc może negatywnie wpływać na dzieci i młodzież. Często jej konsekwencją jest odczuwanie emocji takich jak strach, smutek, złość, bezradność i upokorzenie. Mowa nienawiści może mieć poważny wpływ na samoocenę ofiary, jej skutki mogą być odczuwane nawet w dalszym, dorosłym życiu. Zwróć uwagę na to, czy twoje dziecko nie stało się ostatnio nieufne, zamknięte w sobie, wycofane i nerwowe. To symptomy, które mogą świadczyć o tym, że jest ofiarą przemocy. Nie czekaj i porozmawiaj z nim, pamiętaj, że oczekuje twojego wsparcia i pomocy.

kk