środa, 1 kwietnia 2020. Imieniny Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Jeździł pociągami bez biletu – teraz ma zapłacić 1000 złotych grzywny

2019-10-31 12:27:04 (ost. akt: 2019-10-31 12:28:07)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

1000 złotych grzywny ma zapłacić pewien 32-latek, który wyłudził przejazd pociągiem i to wielokrotnie. Jazda „na gapę” stała się dla mężczyzny sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy za bilet. Jeździł w ten sposób od stycznia do czerwca. W końcu sprawa trafiła na policję.

Mężczyzna był wielokrotnie karany przez kontrolerów za jazdę bez ważnego biletu. W konsekwencji uznano to za tzw. szalbierstwo czyli celowe wyłudzenie usługi jaką jest transport. Przyłapanie na takiej jeździe po raz trzeci skutkuje skierowaniem na drogę postępowania sądowego. Do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęły informacje dotyczące 32-latka. Łącznie usłyszał on 7 takich zarzutów z art. 121 Kodeksu Wykroczeń. Mężczyzna podróżował na trasie pomiędzy Elblągiem a Malborkiem od stycznia do czerwca tego roku. W październiku sąd skazał go na karę grzywny w wysokości 1000 złotych. Mężczyzna mimo grzywny musi też zapłacić wystawione wcześniej kary za jazdę bez biletu a tych było ponad 20.

Szalbierstwo - obejmuje głównie wyłudzenie świadczenia płatnego od razu lub natychmiast po jego spełnieniu, dotyczy drobnej kwoty. Wykroczenie zazwyczaj polega na wyzyskaniu podstępnie wytworzonej nieświadomości pokrzywdzonego i dokonywane jest przez sprawcę będącego konsumentem. Powyższe cechy odróżniają szalbierstwo od przestępstwa oszustwa.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nic go nie kosztowala #2812743 | 37.8.*.* 1 lis 2019 15:06

    to jedynie wyrok i pewnie nie ma z czego ściągnąć tego tysiąca ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz