Wspominamy tych, którzy odeszli

2019-11-01 09:12:48(ost. akt: 2019-11-01 09:16:23)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Uroczystość Wszystkich Świętych to dla większości z nas dzień, w którym wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Warto poświęcić chwilę na poznanie tych, którzy zapisali się na kartach elbląskiej historii, ale odeszli w ciągu ostatniego roku.
ks. Mieczysław Tylutki
Zmarł 5 listopada 2018 w wieku 51 lat. Był proboszczem parafii św. Brata Alberta w Elblągu w której był kapłanem przez 10 lat. Sam nadzorował prace przy budowie kościoła. Ksiądz Mieczysław Tylutki zawsze był oddany młodzieży. Rozpoczął działalność Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. Był także zaangażowany w duszpasterstwo rodzin. Posługiwał też chorym jako kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Księdza pokonała choroba, z którą zmagał się przez rok.

Ludwik Łabejszo
Odszedł 25 listopada 2018 w wieku 87 lat. Urodził się 10 marca 1931r. w Wilnie. Studiował na Politechnice Gdańskiej i uzyskał tytuł magistra inżyniera konstruktora maszyn parowych. Był pierwszym Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Sielanka”. Pracował również w Zakładach Mechanicznych ZAMECH w Elblągu. Był oddany swojej rodzinie. Przeżył z żoną Eleonorą 60 lat. Rodzina była dla niego najważniejsza. Miał wiele pasji - fotografia, żeglarstwo, sport, brydż oraz codzienne rozwiązywanie najtrudniejszych krzyżówek.

Tadeusz Barycki
Zmarł 13 stycznia w wieku 62 lat. Dwukrotnie był Przewodniczącym Rady Miasta Braniewa. Funkcję radnego pełnił 16 lat. Był emerytowanym żołnierzem – ppłk. rezerwy. W ostatnich latach prowadził również szkołę nauki jazdy, był instruktorem.

Jerzy Światkowski
Zmarł 21 marca mając 91 lat. Był elbląskim pionierem i założycielem harcerstwa w powojennym Elblągu. Urodził się w miejscowości Skępe, ale w czasie wojny został wraz z rodziną przewieziony na przymusowe roboty do Elbląga. W 1945 pracował jako tłumacz niemiecko-rosyjski, następnie wstąpił do Morskiej Grupy Operacyjnej. Jego najbliżsi stanowili pierwszą kompletną rodzinę, która zamieszkiwała Elbląg. Wlatach 90. pełnił funkcję przewodniczącego Koła Pionierów Elbląga im. Mirosława Filipowicza.

Mirosław Dymczak
Odszedł 30 maja w wieku 83 lat. Był znanym dziennikarzem i wieloletnim rzecznikiem prezydenta miasta. Jest autorem dramatu „Matnia” o Sprawie Elbląskiej. Zainicjował utworzenie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Czerwona Oberża”, uczestniczył w organizacji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, czynnie uczestniczył w pracach Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Mirosław Dymczak współpracował z gdańską rozgłośnią Polskiego Radia i z redakcją „Dziennika Bałtyckiego”. W 1971 r. został kierownikiem elbląskiego oddziału „Głosu Wybrzeża”, oraz Polskiej Agencji Prasowej. Od 1994 r. do przejścia na emeryturę był rzecznikiem prasowym prezydenta Elbląga.

Janusz Charytoniuk
Zmarł 5 lipca w wieku 68 lat. Urodzony w Młynarach, studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Archiwista, bibliotekarz, dziennikarz. Opisywał dzieje Elbląga i okolic. Jego szkice publikowane były na łamach "Rocznika Elbląskiego", "Jednak Centrum" i innych tytułach z prasy lokalnej. Redagował czasopismo "Magazyn Historyczno-Krajoznawczy - Elbląg". Współautor przewodnika dotyczącego historii Elbląga dla uczniów szkół podstawowych pt. "Elbląg - nasza mała ojczyzna". Miłośnik legend dotyczących Elbląga i okolic. W 1999 r. wydał książkę pt. "Legendy Ziemi Elbląskiej".

Barbara Pisarek
Odeszła 27 lipca bieżącego roku. Lekarz, przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Pracę rozpoczęła w II Oddziale Chorób Wewnętrznych. W latach 1990 - 2003 pracowała w Oddziale Chemioterapii, pełniła tam funkcję ordynatora w latach 1990 - 1992. W 2001 r. została odznaczona Różową Wstążką w ramach konkursu "Lekarz Przyjazny Kobietom" organizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.

Józef Olejniczak
Zmarł 19 września w wieku 92 lat. Był ostatnim żyjącym świadkiem tak zwanej sprawy elbląskiej. Wydarzenia dotyczyły pożaru w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu. Urząd Bezpieczeństwa dokonał wówczas ponad 100 aresztowań na obywatelach pod zarzutem sabotażu i szpiegostwa. Troje skazano na śmierć, a Józefa Olejniczaka, wraz z piątką innych, na długoletnie więzienie. W 1956 roku wszystkich skazanych uniewinniono. Wydarzenie upamiętnia skwer im. Ofiar Sprawy Elbląskiej oraz tablica pamiątkowa.

Andrzej Kempiński
Odszedł 19 września mając 70 lat. Był radnym Rady Miejskiej w Elblągu w latach 1994-2006, od 2002 do 2004 pełnił funkcję przewodniczącego, a w okresie 1998-2002 i 2004-2006 wiceprzewodniczącego. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był żołnierzem, dosłużył do stopnia pułkownika. Wyróżniony między innymi Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

K, kk