Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Cmentarz żydowski w Pasłęku [ZDJĘCIA]

2019-11-01 17:00:06 (ost. akt: 2019-11-01 17:11:32)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Przemierzamy nasze okolice, by pokazać wam niesamowite miejsca. Nie musicie udawać się w daleką podróż, by móc przenieść się w czasie i podziwiać prawdziwe ślady przeszłości.

Ostatnio pokazywaliśmy wam jedno z piękniejszych miejsc w naszej okolicy - ruiny gotyckiego kościoła i pozostałości cmentarza w Młynarskiej Woli. Kolejne miejsce, które warto według nas odwiedzić to cmentarz żydowski w Pasłęku. Jest to kolejny obiekt, który stanowi swoisty wehikuł czasu.

Pierwsze informacje dotyczące Żydów zamieszkujących Pasłęk pochodzą z 1779 roku. Nie mieli oni jednak możliwości osiedlać się tam na stałe aż do 1812. Dopiero wówczas wydano edykt zezwalający im na stałe osadnictwo w Prusach.

Cmentarz, który odwiedziliśmy, został założony w 1814 lub 1817 roku. Znajduje się przy ówczesnej ul. Krośnieńskiej, która obecnie nosi nazwę Wojska Polskiego. Pierwotnie zakupiona działka została powiększona 1894 i zapewne w tym samym czasie otoczono ją ceglanym murem z żelazną bramą. Cmentarz znajduje się w dosyć ciężko dostępnej lokalizacji, umiejscowiony jest niemal na krawędzi skarpy.

Najstarsze mogiły zajmują północno-zachodnią, a te młodsze południową część nekropolii. Jest to wynikiem dwuetapowej organizacji cmentarza, która miała miejsce w przeszłości. W 1864 powiększono bowiem jego oryginalną powierzchnię. Starsze groby to w większości te typu ziemnego, czyli doły, w których złożono trumny i zasypano je ziemią. Nowsze mogiły to okazałe pomniki opisane w języku hebrajskim i niemieckim. Daty zapisano na nich według kalendarza hebrajskiego i gregoriańskiego. Najstarszy grób, który udało nam się znaleźć, pochodzi z 1860, a najmłodszy z 1902 roku.

Płyty nagrobne zachowały się w na tyle dobrym stanie, że można odczytać na nich część nazwisk i podziwiać nadal widoczne elementy ozdobne. Udało nam się wypatrzeć między innymi klepsydrę stanowiącą symbol przemijania i upływu czasu. Dostrzegliśmy również wygrawerowaną winorośl, która w tradycji judeo-chrześcijańskiej utożsamiana jest z rajem i stanowi symbol Izraela.

Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1990 roku. Nie uchroniło to jednak tego miejsca przed czyhającym ze strony bezmyślnych osób niebezpieczeństwem. W 2004 nagrobki zostały zdewastowane przez nieznanych sprawców. Wandale namalowali na nich nazistowskie symbole i antysemickie hasła. Treści te udało się usunąć, władze starają się zadbać o miejsce spoczynku zmarłych, ale nadal narażone jest na akty wandalizmu.


kk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cymes #2813713 | 83.13.*.* 4 lis 2019 12:09

    CYTAT,, władze starają się zadbać o miejsce spoczynku zmarłych, ale nadal narażone jest na akty wandalizmu.'' NIBY JAK SIĘ STARAJĄ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz