Poniedziałek, 2 sierpnia 2021. Imieniny Gustawa, Kariny, Stefana

Od stycznia w aptekach będą kolejki

2019-11-04 07:00:00 (ost. akt: 2019-11-03 13:14:52)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Wraz z nowym rokiem nadchodzą zmiany. Dotychczas mogliśmy otrzymywać recepty w formie elektronicznej lub papierowej. Od stycznia 2020 wystawiane będą już tylko e-recepty. Z czym wiążą się te zmiany?

E-recepta to cyfrowa wersja znanych nam dotychczas druków, które otrzymujemy podczas wizyty u lekarza. Dzięki nim, a właściwie dzięki specjalnie opracowanemu systemowi informatycznemu, dane pacjenta będą gromadzone i przesyłane, co umożliwi mu zrealizowanie recepty w każdej aptece w kraju.

Już od jakiegoś czasu w niektórych gabinetach lekarskich możemy spotkać niebieskie znaczki informujące „tu otrzymasz e-receptę”. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie umożliwiającym ich realizację mają wszystkie placówki związane z działalnością leczniczą. Apteki i punkty apteczne zostały przygotowane do wprowadzanych zmian już w 2018. – Już teraz zauważamy, że program nie jest dobrze opracowany. Wydaje mi się, że wpłynie to na jakość naszych usług, a pacjenci aptek będą musieli dłużej czekać na swoją kolej, bo system zawiera sporo błędów, które będą utrudniać nam pracę – mówi farmaceutka z Elbląga. Farmaceutom nie podoba się również fakt, że zmiany wiązały się z dodatkowymi bonusami dla lekarzy za informatyzowanie swoich gabinetów, za przepisywanie e-recept zostaną oni docenieni finansowo. – Nam te zmiany zostały po prostu narzucone, bez żadnych korzyści dla aptek.

E-recepta nie jest dokumentem drukowanym, zostanie udostępniona aptece przez system informatyczny. Możesz jednak otrzymać informację o jej wystawieniu w formie drukowanej, w postaci pliku .pdf przesłanego na twój adres e-mail lub otrzymać jej kod dostępu w formie wiadomości SMS. Kod dostępu to 4 cyfry, które wraz z numerem PESEL umożliwią Ci realizację recepty. W celu otrzymania pliku na podany adres e-mail lub informacji przesłanej przez SMS należy zarejestrować się w Internetowym Koncie Pacjenta (nie jest to jednak wymóg do tego, by wydać pacjentowi e-receptę). IKP to aplikacja internetowa, którą znajdziecie na stronie www.pacjent.gov.pl. Dzięki aplikacji uzyskasz dostęp do swojej dokumentacji medycznej, otrzymasz e-receptę w celu kontynuowania leczenia bez konieczności osobistej wizyty, sprawdzisz historię swoich wizyt w ramach NFZ i korzystać z e-skierowań, które będą obowiązywać od stycznia 2021. Do rejestracji niezbędny jest jednak Profil Zaufany, o którym więcej informacji znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl.

Jak zrealizować e-receptę? Należy podać farmaceucie PESEL osoby, dla której wystawiona jest recepta i kod dostępu znajdujący się na wydruku, w mailu lub wiadomości SMS. Co w przypadku awarii systemu? Pacjent apteki musi wówczas przedstawić farmaceucie wydruk informujący o wystawieniu recepty lub treść wiadomości e-mail, okazać dokument potwierdzający tożsamość i podpisać oświadczenie mówiące o tym, że nie wykupił recepty wcześniej.

W innych kwestiach e-recepta działa podobnie jak jej papierowy odpowiednik. Możliwe są tak zwane formy częściowej realizacji i zamiany przepisanych leków na ich odpowiedniki. Termin realizacji recepty elektronicznej to maksymalnie 365 dni od daty jej wystawienia lub podanej daty realizacji. Wyjątek stanowią recepty wystawione na antybiotyk doustny lub do wstrzykiwania – taką należy zrealizować w ciągu 7 dni. Recepty na tzw. środki narkotyczne i psychotropowe mają termin ważności równy 30 dni. Preparaty immunologiczne, które wytwarzane są specjalnie dla danego pacjenta, należy wykupić w ciągu 120 dni.

Pozostaje kilka przypadków, w których wystawiane będą recepty w formie papierowej. Jednym z nich jest recepta transgraniczna, która daje pacjentowi możliwość otrzymania leku na terenie UE. Kolejny wyjątek stanowią awarie systemu informatycznego i wystawianie recept podczas wizyt domowych, czyli sytuacje, w których lekarz nie ma dostępu do systemu. Ponadto, leki niedopuszczone do obrotu w Polsce i sprowadzane z innego kraju również przepisywane będą tylko na recepcie papierowej.

kk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GochaK #2813999 | 46.77.*.* 4 lis 2019 21:54

    Przychodnia na Komeńskiego już od połowy tego roku wystawia takie recepty. Ja do tej pory nie miałam żadnego kłopotu przy jej realizacji. Dlatego podoba mi się takie rozwiązanie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)