Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Za palenie liści na swojej działce grozi mandat do 500zł

2019-11-04 19:00:00 (ost. akt: 2019-11-04 19:52:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Spalanie liści w swoim ogródku czy działce jest zabronione. Grozi za to mandat do 500 zł! Warto też wiedzieć, że niektóre gminy wprowadzają całkowity zakaz palenia ognisk na swoim terenie. Jeśli ktoś złamie zakaz, może zostać ukarany grzywną.

Przepisy nie pozwalają na palenie liści i usuniętych gałęzi na własnej posesji, jako że gminy obecnie organizują ich odbiór w okresie wegetacji roślin. W Elblągu obowiązują harmonogramy odbioru odpadów zielonych, realizowane przez dwie firmy: "Cleaner" s.j., oraz "Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej". Harmonogramy dostępne są na stronach internetowych. Nie wolno spalać liści również w rodzinnych ogródkach działkowych. Zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych znajdziemy w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

Palenie ogniska powodujące przedostawanie się dymu na sąsiednie nieruchomości stanowi naruszenie tego nakazu. Przedostanie się dymu pochodzącego z takiego paleniska w miejsce dostępne publicznie może być uznane za zanieczyszczenie w rozumieniu art. 145 Kodeksu wykroczeń, które zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Podobnie sprawy wyglądają w przypadku spalania odpadów. Osoby dopuszczające się spalania odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami.

Większość interwencji, to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem, albo własnych obserwacji strażników. Kary za palenie odpadów są dość dotkliwe, warto więc dwa razy się zastanowić. W bieżącym roku Straż Miejska przeprowadziła 80 kontroli.

Do szokującego zdarzenia doszło na jednym z elbląskich złomowisk, którego właściciel postanowi oczyścić składowane aluminiowe puszki za pomocą ognia uwalniając do atmosfery toksyczny dym. Przybyli na miejsce zdarzenia strażnicy w toku czynności wyjaśniających błyskawicznie ustalili sprawcę, który następnie ukarany został mandatem karnym.

PRZYPOMINAMY !
W piecach domowych nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
W piecu domowym możesz spalać tylko:
• węgiel, koks;
• drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;
• odpady z kory i korka;
• papier i tekturę, karton.

Jeżeli jesteś świadkiem spalania odpadów, możesz zgłosić ten fakt Straży Miejskiej pod nr tel. 55 239 30 34 lub tel. alarmowy 986.

Jerzy Gudziński, Straż Miejska w Elblągu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polska jest niepodległa?? #2813978 | 188.147.*.* 4 lis 2019 21:27

    https://www.youtube.com/watch?v=vX0v52zu sUg&fbclid=IwAR3KkF7ksKw7zTTbqaqs2NwI_9_ FnORUV-qFHoO1uSwmIMDWJI6TbQOjWVk

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz