Nie tylko dzieci lubią misie
2019-11-05 07:00:00(ost. akt: 2019-11-04 19:50:38)
Każdy z nas, niezależnie od wieku, ma w swojej pamięci postać, która przywołuje wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. Miś Uszatek, Krecik, Kaczor Donald, Kubuś Puchatek i wielu innych bohaterów od lat czyni codzienność nieco bardziej kolorową. To dziś, 5 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek.
Nie każdy z nas ma dzieci, ale każdy dzieckiem był i miał okazję poznać zaczarowany świat bajek. 5 listopada to idealny dzień, by przypomnieć sobie swoich ulubionych bohaterów, których już nie zdarza się nam spotykać tak często, jak kiedyś. Ucząc, rozbawiali nas do łez, rozbawiając do łez, pomagali poznawać świat i oswajać się ze swoimi lękami. Jak świat długi i szeroki, tak każdy kraj ma swoich ulubieńców. Muminki pochodzą z Finlandii, Smerfy z Belgii, Krecik z Czech, a Kubuś Puchatek z Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone ze studiem Walta Disney’a na czele wykreowały takie postaci jak Myszka Miki, Kaczor Donald, Kubuś Puchatek i wiele innych.
A co z Polską? Jakie bajkowe postacie pochodzą z naszego kraju? Przeczytajcie artykuł do końca, by przypomnieć sobie bohaterów wybranych polskich bajek.
Miś Uszatek
Serial telewizyjny emitowany był w latach 1975 – 1987. Tytułowy Miś Uszatek powstał dzięki pisarzowi Czesławowi Janczarskiemu i ilustratorowi Zbigniewowi Rychlickiemu już w 1957 roku. Uszatek był patronem miesięcznika dla dzieci „Miś” wydawanego w latach 1957 – 2010. Pierwszy film o tym uroczym niedźwiadku powstał w 1962, ale to serial zyskał największą popularność. Warto dodać, że Miś Uszatek przemawiał głosem polskiego aktora, Mieczysława Czechowicza. Miś Uszatek występował w roli narratora i uczestnika akcji serialu, a towarzyszyli mu między innymi Zajączek, Prosiaczek i bracia bliźniacy – Króliczki.
Dziwne Przygody Koziołka Matołka
Serial nakręcony w Studiu Miniatur Filmowych w latach 1969 – 1971 to adaptacja komiksu z 1933 autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. 10-minutowe odcinki przedstawiają perypetie Koziołka, który za wszelką cenę chce dotrzeć do Pacanowa. Każdy epizod zaczynał się takim samym wierszykiem, a kończył innym, podsumowującym przygody, których doświadczył Matołek. Przypominamy słowa, które kiedyś zapewne każdy znał na pamięć:
Zaczarowany Ołówek
Kto nie marzył o tym, by go mieć? Zaczarowany ołówek pomagał Piotrkowi i Pimpkowi w rozwiązaniu wielu problemów, a ich przygody opowiedziane zostały w serialu realizowanym w Studio Małych Form Filmowych w latach 1964 – 1977. Nie można pominąć Krasnoludka, który odpowiedzialny był za dostarczanie głównemu bohaterowi kolejnych egzemplarzy niezwykłego ołówka. Pomnik Piotrka i Pimpka znajduje się w Łodzi.
Pomysłowy Dobromir
Co prawda w latach 1973 – 1975 wyprodukowano tylko 20 odcinków, ale to wystarczyło, by bajka stała się produkcją kultową. Twórcami byli polski scenarzysta i reżyser filmów animowanych, Roman Huszczo i Adam Słodowy, major Wojska Polskiego, popularyzator majsterkowania i autor programu Zrób to sam. Mieszkający na wsi Dobromir w każdym z odcinków konstruował urządzenie, które pomagało mu w codziennych, kłopotliwych czynnościach. Niewątpliwie stanowił ogromną inspirację dla wszystkich, małych i dużych, złotych rączek.
Wybraliśmy te bajki, które nam zapadły w pamięć najbardziej. Nie zapominamy jednak o Bolku i Lolku, Misiu z okienka, Baltazarze Gąbce, Colargolu, Ćwirku, Filemonie, czy Plastusiu. Polska może pochwalić się wieloma bohaterami, którzy stali na straży dziecięcego świata przez lata. Który z nich był twoim ulubieńcem?
kk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez