Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Segregowanie odpadów. Co robisz źle?

2019-11-06 21:00:00 (ost. akt: 2019-11-06 14:41:28)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Uważasz, że segregowanie odpadów jest ważne dla naszej planety, ale nie raz zastanawiałeś się, do którego śmietnika daną rzecz wyrzucić? Bo coś jest biodegradowalne, a jednak w plastiku? Niby szkło, a jednak lustro? Które śmieci najczęściej wyrzucamy nieprawidłowo?

Od 1 lipca 2017 r. mamy w całej Polsce Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Zgodnie z nim odpady dzielimy na cztery frakcje: papier (kolor niebieski), metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), szkło (kolor zielony) i BIO (kolor brązowy). Dodatkowo mamy piątą frakcję – odpady zmieszane. W teorii brzmi to prosto, w praktyce napotykamy sporo problemów.

Co na przykład z kartonami po mleku i sokach? Nazwa nam podpowiada, że to karton, czyli papier, ale czy są one w stu procentach z kartonu? No chyba nie do końca, szczególnie te, które mają plastikowe nakrętki. Kartony te, nazywane Tetra Pak od koncernu, który je produkuje, wrzucamy do pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Jest to bardzo ważne, bo opakowania te mogą zostać przetworzone prawie w 100%.

A co z pudełkami od pizzy? Często widzimy je w śmietniku przeznaczonym na papier. To niby logiczne, bo przecież to karton, a jednak nie do końca. Pizza ma to do siebie, że zostawia tłuste ślady, a wtedy opakowanie nie nadają się już do recyklingu, dlatego prawidłowo powinniśmy oderwać zatłuszczone elementy i wrzucić je do odpadów zmieszanych, a czyste kawałki do pojemnika na papier.

A lustro? Co z lustrem? Wiadomo, że według przesądu to siedem lat nieszczęścia, ale czy możemy te siedem lat nieszczęścia poddać recyklingowi i zamienić na coś lepszego? Otóż nie. Lustro to nie szkło i nie powinno trafiać do śmietnika oznaczonego napisem „szkło”, a do odpadów zmieszanych. Co jeszcze wydaje nam się szkłem poddającym się recyklingowi, a nim nie jest? Szkło stołowe. Komu nie zdarzyło się zbić szklanki, niech pierwszy rzuci kamień. Nie mówiąc już o kieliszkach, które zawsze znikają w dziwnych okolicznościach i cały czas trzeba dokupywać nowe. Szkło stołowe, żaroodporne, kryształowe – to wszystko nie podlega recyklingowi i powinno zostać wyrzucone do kontenera na odpady zmieszane.

A co z chusteczkami i ręcznikami papierowymi? Miały być bardziej higieniczne i wyparły chusteczki i ściereczki materiałowe, ale czy są ekologiczne? Dobrze wiemy, że nie. Jeszcze czasami chcemy zmniejszyć wyrzuty sumienia, że ich używamy i wyrzucamy je do papieru. Nie powinniśmy tak robić. Zużyte chusteczki higieniczne, zabrudzone i zatłuszczone ręczniki papierowe powinny lądować w odpadach zmieszanych, ponieważ nie nadają się do recyklingu. Podobnie gazety, które wybrudziliśmy czymś tłustym, albo używaliśmy ich do mycia okien, czy rozkładaliśmy na podłodze podczas malowania mieszkania.

Każdy posiadacz psa na pewno nie raz się zastanawiał co zrobić z odchodami swojego pupila. Oczywiście są do tego specjalnie przeznaczone kosze i to do nich najlepiej je wyrzucać jednak ich ilość i rozmieszczenie zostawia dużo do życzenia. Jeśli na terenie naszych spacerów z psem nie ma takich koszy, należy wyrzucić je do odpadów zmieszanych, nie bio jak mogłoby się wydawać. Tym bardziej że często pakujemy je w plastikowe woreczki, choć lepiej byłoby się zaopatrzyć w papierowe torby, nawet takie, w które pakujemy śniadanie. Na pewno nie powinniśmy odchodów naszego zwierzaka zostawiać na trawniku, przecież nikt z nas nie lubi wdepnąć w nieprzyjemną substancję.

Są też produkty, które nie powinny się znaleźć w żadnym śmietniku. To na przykład przeterminowane leki. Powinniśmy oddać je do pobliskiej apteki, która przekaże je do utylizacji. Podobnie sytuacja ma się z bateriami. Źle wyrzucona bateria może być przyczyną pożaru. Należy wyrzucać je do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników, które zazwyczaj znajdują się sklepach, centrach handlowych czy sklepach z elektroniką. A jeżeli już o elektronice mowa to jej też nie możemy wyrzucać byle gdzie. Zepsute produkty RTV i AGD zarówno te wielkogabarytowe, jak i te małe należy oddawać do Gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Często takie zbiórki są organizowane okresowo i wtedy dostajemy informacje, że w dany dzień można wystawiać je przy śmietnikach i zostaną one zabrane. Niekiedy sklepy z elektroniką i punkty serwisowe również prowadzą zbiórkę takich rzeczy. Kolejnym odpadem, którego wyrzucenie do śmietnika jest niebezpieczne to żarówka. Zawiera ona rtęć i luminofor, które są substancjami szkodliwymi. Sklepy mają obowiązek przyjąć starą, zużytą żarówkę jeśli kupimy nową. Żarówkę możemy też oddać w punkcie zbierania elektrośmieci lub do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników.

Te i wiele innych rzeczy przysparza nas o wątpliwości, do którego śmietnika powinny trafić, jeśli są już bezużyteczne. Warto zapoznać się z wytycznymi co podlega recyklingowi, które znajdziemy na wielu stronach internetowych. Pamiętajmy, że źle segregowane śmieci przysparzają dużo problemu i stanowią dodatkową pracę dla innych.

Joanna Meryk

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #2815815 | 109.241.*.* 7 lis 2019 19:27

    ...przy segregacji śmieci to już niedługo potrzebny będzie doktorat z ochrony środowiska ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Zofia 87 lat #2815351 | 37.248.*.* 7 lis 2019 07:03

    Mnie interesuje gdzie wrzucać pieluchy,pieluchomajtki?.Jak segregować w wieżowcu?.Tyle niedomówień w tej dziedzinie że człowiek głupieje.Sama stawka w Olsztynie 36 zł od osoby to rekord Polski.Zapowiadane 4 krotność podwyżki w przypadku braku segregacji to głupota.Najpierw trzeba umożliwić segregację,następnie wymagać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz