Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Do Elbląga i okolic popłynie gaz z terminalu w Świnoujściu

2019-11-09 06:00:00 (ost. akt: 2019-11-09 09:56:34)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Zmiany w tzw. ustawie terminalowej, dotyczącej rozbudowy sieci gazociągów biegnących z terminalu w Świnoujściu, pozwolą na gazyfikację części regionu elbląskiego, a także zaopatrzenie w energię Warmii i Mazur. Skorzystają na tym mieszkańcy m.in. Tolkmicka i Braniewa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, celem tejże nowelizacji jest „usprawnienie procesu budowy kluczowej infrastruktury dystrybucyjnej oraz przyłączy do wytwórców energii elektrycznej, pozwalającej na bezpieczną realizację dostaw paliwa gazowego pochodzącego z terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu do jak najszerszej grupy odbiorców końcowych, w tym gospodarstw domowych”.

Co ważne, nowelizacja uzupełnia katalog inwestycji towarzyszących budowie terminalu LNG w Świnoujściu, powierzając Polskiej Spółce Gazownictwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie realizację budowy m.in. gazociągu Kolnik – Elbląg wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Energii. Jak podało biuro prasowe tego resortu, zgodnie z funkcjonującą praktyką w zakresie prowadzenia inwestycji liniowych najwięcej czasu pochłaniają prace projektowo-przygotowawcze, natomiast sama budowa zajmuje mniej czasu. Stąd realizacja gazociągu Kolnik-Elbląg została podzielona na fazę administracyjno-prawną (obecnie wg. harmonogramu trwają prace projektowe) oraz fazę budowlaną, która została przewidziana na rok 2023.

Według przedstawicieli ministerstwa, inwestycja ma poprawić warunki życia mieszkańców regionu jak i innych części Warmii i Mazur.

— Wybudowanie omawianego gazociągu stworzy realną szansę na usunięcie ograniczeń na obszarze działania Oddziału Zakładu Gazowniczego w Gdańsku i Olsztynie — czytamy w odpowiedzi resortu energii. — Ponadto umożliwi przyłączenie kluczowych odbiorców energetyki w tych miastach oraz stworzy możliwość gazyfikacji gmin: Tolkmicka, Fromborka i Braniewa. Zapewni również dywersyfikację kierunku dostaw gazu dla województwa warmińsko-mazurskiego.

We wspomnianej informacji wysłanej nam przez ME można także przeczytać, że „celem tejże nowelizacji jest „usprawnienie procesu budowy kluczowej infrastruktury dystrybucyjnej oraz przyłączy do wytwórców energii elektrycznej”. Pojawiły się pytania, czy to oznacza budowę nowej elektrociepłowni w Elblągu?

— W kontekście powstania nowej elektrociepłowni w Elblągu należy zauważyć, że realizacja takiej inwestycji nie została ujęta w wykazie inwestycji Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022 — wyjaśnili resortowi urzędnicy. — Nie wydaje się również, aby wpisywałaby się w definicję infrastruktury niezbędnej do obsługi. Ewentualne powstanie nowej elektrociepłowni zależy od woli zainteresowanych podmiotów rynkowych, które opierając się na analizie biznesowej, mogą podjąć taką decyzję.

Łukasz Razowski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pragmatyk #2831662 | 188.146.*.* 7 gru 2019 23:30

  Z Królewca byłoby bliżej i taniej. Widać cała Europa nie umie liczyć wybierając Nord Stream i tańszy gaz rosyjski

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. w PL gaz jest b.drogi #2817440 | 95.91.*.* 11 lis 2019 20:28

  Mnie tylko interesuje ile bedzie kosztował.Mi jest obojetnie skad byleby nie był tak drogi jak teraz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Władek #2816894 | 79.186.*.* 10 lis 2019 10:26

  Super sprawa.Pasłęk też debatuje nad podłączeniem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz