Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Marszałek Piłsudski ze swoim sztabem w Elblągu [VIDEO]

2019-11-12 15:00:00 (ost. akt: 2019-11-12 10:45:50)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W minioną niedzielę, 10.11, elblążanie mieli okazję spotkać Józefa Piłsudskiego przechadzającego się ulicami miasta. Wydarzenie zostało zarejestrowane, zapraszamy do obejrzenia nagrania.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości ulicami naszego miasta przechadzał się Józef Piłsudski wraz ze swoim sztabem, o czym pisaliśmy dla Was tutaj.

Historyczna scena powrotu Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy została odtworzona i zarejestrowana przez Międzyszkolne Koło Historyczne na czele z Piotrem Imiołczykiem. – Na dworcu w Warszawie czekali na niego najbliżsi współpracownicy oraz przedstawiciel Rady Regencyjnej, która w całości przekazała mu władzę. Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa rozpoczął odbudowę naszej państwowości. Dotyczyła ona wszystkich dziedzin życia politycznego, społecznego i gospodarczego. W latach 1918-1922 w wyniku działań wojennych, powstań i plebiscytów państwo uzyskało granice, które stały się ostoją II Rzeczypospolitej. Polska powstała jako państwo niepodległe i suwerenne dzięki wysiłkowi i woli całego Narodu Polskiego. Postać Józefa Piłsudskiego przejdzie na stałe do historii jako symbol tej narodowej woli.

Poniżej prezentujemy efekt pracy Międzyszkolnego Koła Historycznego. – Ten krótki film jako spadkobiercy tamtego pokolenia poświęcamy współczesnym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście jako mieszkańcy Elbląga w pierwszej kolejności film ten dedykujemy Wam współobywatele naszego miasta.


kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB