Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Nie kupuj polisy na życie tylko ze względu na cenę

2019-11-14 19:52:09 (ost. akt: 2019-11-25 15:05:44)

Ubezpieczenie na życie nie jest wydatkiem tanim, choć nie oznacza to tego, że nie mamy wpływu na cenę polisy. Przed zakupem powinniśmy wiedzieć jednak nie tylko jak obniżyć cenę składki, ale również, z czego wynika konkretna cena.

Przyjrzyjmy się zatem – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia na życie. Dzięki temu uda nam się sporo zaoszczędzić, jak również dobrze zainwestować w swoją spokojną przyszłość.

Po co nam polisa na życie?

Przed decyzją o zakupie ubezpieczenia powinniśmy wiedzieć najważniejszą rzecz – po co nam polisa na życie, czyli co i w jakim stopniu chcemy zabezpieczyć.
Ta zasada wydaje się banalnie prosta, ale zobaczmy – jak wiele możliwości oferują nam ubezpieczenia na życie.

Podstawowym zadaniem polisy na życie jest zabezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaca ustaloną sumę pieniędzy – osobom wskazanym w umowie czyli uposażonym. W sytuacji, gdy ubezpieczony dożyje końca umowy – otrzymuje zgromadzone na rachunku ubezpieczeniowym środki. Dla części osób jest to ochrona niewystarczająca, a dla pozostałych może to być najważniejsza kwestia ubezpieczenia, szczególnie dla tych, którzy posiadają spory kredyt hipoteczny i chcą w ten sposób zabezpieczyć losy swoich bliskich na wypadek nagłej śmierci.

Oczywiście – ubezpieczenie na życie może również chronić nas od wypadków, chorób czy pobytu w szpitalu. Zwiększenie ochrony wymaga zakupu odpowiednich umów dodatkowych. Najczęściej wybieranymi rozszerzeniami ochrony są umowy dotyczące właśnie wspomnianych wcześniej sytuacji. Możemy jednak, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczyć się również na inne okoliczności, jak np. urodzenie dziecka, śmierć bliskich osób, ukąszenie przez kleszcza, wypadek rowerowy czy konkretne choroby. Zakres ochrony zależy od nas i w dowolnym momencie umowy możemy zwiększyć lub zmniejszyć ten zakres.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Cena naszego ubezpieczenia na życie zależy od kilku czynników. Mając je na uwadze – możemy świadomie obniżyć cenę naszej polisy.
Co decyduje o cenie naszego ubezpieczenia:
• nasz wiek,
• suma ubezpieczenia,
• ilość umów dodatkowych,
• czas trwania umowy,
• brak porównania ofert.
Wydawać by się mogło, że decydującą sprawą w kwestii ceny polisy, jest to, czy ubezpieczymy się na niską czy wysoką sumę ubezpieczenia. Nic bardziej mylnego – głównym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość składki – jest nasz wiek, w którym przystępujemy do zakupu polisy. Dlaczego jest on tak ważny?
Ubezpieczyciel musi uwzględniać ryzyko naszej nagłej śmierci czy zachorowania, bez tego firmy ubezpieczeniowe szybko przestałyby zarabiać. Ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy nowotworu złośliwego jest większe w przypadku osoby po 50-tce niż w przypadku osoby zaraz po studiach. Adekwatnie do ryzyka – ustalana jest cena składki. Oznacza to, że każdy kolejny rok naszego życia dla ubezpieczyciela jest znaczący, przez co wysokość składki może wzrosnąć.
Jeżeli zatem zależy nam na rozsądnej cenie ubezpieczenia na życie – decyzji o zakupie nie powinniśmy odkładać na później. Wielu z nas planuje każdy poważniejszy zakup – zwykle odkładając go w czasie, np. „po remoncie mieszkania”, „od przyszłego roku”, „po wakacjach” itd.
Dopiero na drugim miejscu – pod względem wpływu na cenę polisy – jest wysokość sumy ubezpieczenia. Oczywistym jest, że inną składkę zapłacimy w przypadku polisy na sumę 50 000 zł, inną z kolei przy polisie na 300 000 zł. Możemy zatem sprawdzić na https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie jak suma ubezpieczenia wpłynie na cenę nasze składki.

Ważna w tej kwestii jednak nie jest cena ubezpieczenia, a kwota, na jaką chcemy się zabezpieczyć. Innej ochrony będzie potrzebowała osoba starsza i samotna, innej z kolei osoba, mająca do spłacenia kredyt oraz mająca dwójkę małych dzieci na utrzymaniu.

Wybierzmy więc taką sumę ubezpieczenia, która będzie odpowiadać naszym realnym potrzebom. Znajdziemy wiele ofert, które będą nas kusić wysoką sumą ubezpieczenia, ale zastanówmy się przede wszystkim – kogo i jaką kwotą chcemy zabezpieczyć oraz jak wysokie mamy zobowiązania finansowe.

Równie duży wpływ na cenę ubezpieczenia ma ilość wybranych umów dodatkowych. Oczywiście – szeroki zakres ochrony jest niezwykle ważny, jednak część zagrożeń możemy śmiało wyeliminować. Osobom młodym, dbającym o zdrowie i bez obciążenia genetycznego – rozszerzenie dotyczące poważnego zachorowania może okazać się zbędne. Wybierzmy wyłącznie te rozszerzenia, które faktycznie w przyszłości mogą nam pomóc.

Nie bez znaczenia jest również czas trwania umowy. Jeśli zależy nam na wysokiej sumie ubezpieczenia – wybierzmy dłuższy czas trwania umowy. Mamy w tym zakresie wiele opcji do wyboru – możemy podpisać umowę zarówno na 5 lat, jak i nawet na 30 lat. Im dłuższa umowa, tym mniejsza składka polisowa.

Na cenę ubezpieczenia możemy jeszcze wpłynąć w inny sposób. Ważne jest porównanie dostępnych ofert ubezpieczeniowych. Dzięki temu dowiadujemy się – czy podobna polisa w konkurencyjnej firmie ubezpieczeniowej nie kosztuje mnie lub nie oferuje nam więcej w tej samej cenie. Jako osoby z poza branży ubezpieczeniowej znamy najczęściej kilka największych towarzystw ubezpieczeniowych, a gdy porównamy dostępne ubezpieczenia – może okazać się, że firm ubezpieczeniowych na polskim rynku jest naprawdę sporo.

W porównaniu ofert może pomóc nam ranking ubezpieczeń, gdzie znajdziemy wiele ofert oraz opinie specjalistów branży ubezpieczeniowej. Dodatkowo – strony, które prowadzą rankingi ubezpieczeń oferują inne przydatne narzędzia, które ułatwią nam podjęcie decyzji o zakupie polisy. Takim ułatwieniem może być kalkulator ubezpieczeń na życie https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator , który dokonuje symulacji – w oparciu o nasz wiek, preferowaną sumę ubezpieczenia oraz umowy dodatkowe – oblicza wysokość składki ubezpieczenia.

Bez porównania ofert możemy przepłacić

Jak widać – zakup polisy na życie nie należy do prostych, jednak gdy wiemy, na co zwracać uwagę przy zakupie – znalezienie odpowiedniej oferty staje się o wiele łatwiejsze.
Najczęściej popełnianym błędem jest jednak zakup polecanej przez kogoś bliskiego oferty. W sytuacji, gdy znajomy z pracy poleca nam konkretną polisę – musimy pamiętać, że znajomy może dysponować innymi zarobkami, może mieć inne zobowiązania finansowe (liczba dzieci, opłaty, kredyty czy nawet sposób spędzania wolnego czasu) czy zupełnie inne oczekiwania względem ubezpieczyciela.
Nie bójmy się zatem porównywać ofert – dzięki temu znajdziemy ciekawsze oferty ubezpieczeniowe, które mogą zaoferować nam bardziej dopasowaną ochronę, ale również możemy też wiele zaoszczędzić.
Nie kupujmy polisy na życie wyłącznie ze względu na cenę – szczególnie niską. Przed zakupem sprawdźmy co oferuje nam konkretne ubezpieczenie, czy odpowiada naszym oczekiwaniom oraz – jak w przyszłości możemy zmienić zakres ochrony. Sprawdzajmy ilość umów dodatkowych, które oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe, możliwość zawieszenia składki, gdy np. znajdziemy się w trudnej sytuacji finansowej, jak również czas karencji, jaki obowiązuje w wybranej polisie.
Dzięki porównaniu ofert może udać nam się znaleźć ofertę, która będzie maksymalnie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Selenka #2828522 | 89.25.*.* 2 gru 2019 14:59

    Moim zdaniem nie warto kupować najtańszej polisy bo później jest więcej problemów z wypłatą odszkodowania.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. WeLearn #2825680 | 89.74.*.* 27 lis 2019 19:53

    Generalnie kupowanie czegokolwiek z powodu ceny nie jest najlepszym pomysłem, najpierw trzeba upewnić się że coś spełnia nasze potrzeby, a dopiero czy jest w dobrej cenie ;) zapraszam na https://welearn.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz