Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Wśród domków i ogrodów powstanie… osiedle?

2019-11-15 11:00:00 (ost. akt: 2019-11-15 08:24:54)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Są takie rejony w Elblągu, które oddalone są od miejskiego zgiełku, a żyje się w nich niemal jak na wsi. Sielankę jednak może zburzyć budowa osiedla mieszkaniowego na działce, które chciało sprzedaż miasto. Urzędnicy jednak uspokajają – póki co wielorodzinna zabudowa w okolicy ulicy Okólnik nie powstanie.

Zielone pola, jednorodzinne domki, ogródki. Cisza i spokój. Tymczasem obawy mieszkańców okolic ulicy Okólnik w Elblągu – bo o tym rejonie mowa - wzbudziły plany sprzedaży jednej z nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną mieszkaniową, a więc nie mniej, nie więcej, tylko pod powstanie w tym rejonie miasta osiedla. W tej sprawie elbląski magistrat rozpisał przetarg.

Sytuacją zainteresował się radny Paweł Fedorczyk. Jak napisał w interpelacji skierowanej do władz Elbląga, "treść ogłoszenia o przetargu, tj. przeznaczenie nieruchomości pod zabudowę wielorodzinną mieszkaniową może budzić wątpliwości w świetle szeroko pojętego ładu przestrzennego i bezpośredniego sąsiedztwa tej działki, tj. bliskości zabudowy jednorodzinnej oraz ogródków".

Plany sprzedaży terenu wzbudziły wiele pytań.

— Czy na etapie decyzji o sprzedaży przeprowadzono analizę istniejącej sąsiedniej zabudowy w zakresie budowlanym i urbanistycznym? — dopytuje przedstawiciel mieszkańców Elbląga. — Jak dla tego rejonu określono strefę oddziaływania sąsiednich nieruchomości? Czy ktokolwiek z potencjalnych nabywców informował urząd o planach związanych z powstaniem w tym rejonie osiedla wielorodzinnego?

Wątpliwości budzi też sposób odprowadzania ścieków z przyszłych mieszkań, a to z uwagi na brak kanalizacji sanitarnej. Nie wiadomo też, jak zaplanowano dojazd do nieruchomości na której miałoby powstać osiedle.

Jak się okazuje, na tym terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, a więc nie ma wytyczonych odgórnie i zaakceptowanych przez radnych wytycznych, co do możliwości powstania osiedla. Takie jednak mogłoby powstać na podstawnie wniosku nabywcy działki o wydanie warunków zabudowy.

— Wtedy zostanie przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu — wyjaśnił Janusz Nowak, zastępca prezydenta Elbląga. — Dotychczas nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, nie toczy się także przed tutejszym urzędem postępowanie w tej sprawie.

Co więcej, okazuje się, że do ratusza nie wpłynęła żadna oferta nabycia wspomnianego terenu, ani żaden potencjalny nabywca nie informował o planach związanych z inwestycją na tej nieruchomości.

Jeśli z kolei chodzi o sprawy kanalizacji i dojazdu, to wedle informacji urzędników, wedle zapisów przetargu nabywca jest zobowiązany do doprowadzenia uzbrojenia do nieruchomości, a także zasilenie przyszłego obiektu w media. Ponadto nieruchomość ta posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej, a więc do ulicy Okółnik.

Kolejny przetarg na zbycie terenu przy ulicy Okólnik zaplanowany na dzień 2 grudnia "z uwagi na zmianę sposobu zagospodarowania" został odwołany.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ono #2819400 | 109.241.*.* 15 lis 2019 15:05

    ...tak, tak spokój i cisza i niedaleko schronisko dla zwierząt...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)