Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Za chwilę wszystko będzie tańsze. Nadchodzi Black Friday!

2019-11-15 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-15 10:35:46)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Dwa tygodnie dzielą świat od zakupowego zawrotu głowy. Ceny są niskie, klienci szczęśliwi, a radość sprzedawców sięga zenitu. Czy Black Friday to rzeczywiście dzień, w którym oferty są wyjątkowo korzystne?

Black Friday to zwyczaj, który przyszedł do nas w 2015 ze Stanów. W USA piątek po Święcie Dziękczynienia stanowi początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. U nas to dzień specjalnie przygotowanych promocji. Niskie ceny cieszą każde oko, ale czy za tym wszystkim nie kryje się jakiś haczyk? Czarny Piątek już 29 listopada. 2 tygodnie to idealny okres, by przygotować się do rozważnych zakupów i nie dać się zwariować. Ujawniamy kilka sztuczek sprzedawców i radzimy, jak wydać pieniądze z głową.

W wielu sklepach czekają na nas naprawdę wyjątkowe okazje. Pamiętajcie jednak, że nie każdy sprzedawca jest uczciwy.
– Jednym z najczęściej stosowanych trików jest podwyższanie cen towarów przed obniżką. Zdarza się też, że sklepy po prostu wymyślają fikcyjną cenę sprzed promocji, a tak naprawdę sprzedają produkt jako tańszy, choć kosztuje on dokładnie tyle samo, co zwykle. Konsumenci niestety łatwo dają się nabierać na magię słowa "promocja" i nie sprawdzają, czy rzeczywiście kupują coś w okazyjnej cenie – mówi Wioletta Michalak, ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze w Elblągu. Gdy wybrany przez ciebie przedmiot okaże się przy kasie droższy niż cena podana na metce, możesz powołać się na art. 543 Kodeksu cywilnego. Mówi on, że wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.

Nie daj złapać się na nieopłacalne zestawy. Przed zakupem 3-paku zweryfikuj, czy cena pojedynczego produktu nie jest bardziej korzystna. Podczas wybierania kosmetyków w drogerii zwróć uwagę na to, czy wraz z ich ceną nie uległa zmniejszeniu pojemność. Podczas zakupowego szaleństwa zachowaj czujność i nie daj się ponieść, sprawdzaj daty terminów przydatności, obejrzyj dokładnie wybrany produkt, zapoznaj się z regulaminami bonów zniżkowych. – Oczywiście można trafić na ciekawą ofertę, ale trzeba się do przygotować. Trzeba wiedzieć, czego się szuka i ile to kosztuje w regularnej cenie. Tak naprawdę wiele osób ulega pokusie „procentów”. Zamiast zapłacić za coś 600 złotych, możemy wydać 300, pozostaje tylko zastanowić się, czy ten produkt jest wart te 300 zł – mówi ekspertka finansowa.

Jak przygotować się do zakupów z głową? Pomogą wam w tym poniższe rady:

1. Przygotuj listę zakupów – przyda ci się. Masz jeszcze dwa tygodnie i możesz już zweryfikować swoje potrzeby i poznać ofertę sklepów oferujących produkty, które cię interesują.
2. Sprawdź ceny produktów, które przykuły twoją uwagę. Łatwiej będzie ci sprawdzić, czy dana okazja jest rzeczywiście opłacalna.
3. Wyznacz sobie budżet – każde szaleństwo wymaga jednak pewnych ograniczeń. Podejdź do tematu rozsądnie, nie zapominaj o wydatkach, które jeszcze cię czekają.
4. Pozwól się powiadomić – newslettery nie gryzą, a mogą pomóc ci znaleźć naprawdę wyjątkowe okazje. Informacje o promocjach znajdziesz też na portalach społecznościowych. Lepiej zaplanować sobie ten dzień jeżeli zależy ci na udanych zakupach.
5. Zachowaj czujność – staraj się weryfikować uczciwość sprzedawców.
6. Korzystaj! – Nie bój się, promocje nie gryzą. Czarny Piątek to świetna okazja, by uzupełnić szafę, uzupełnić brakujące wyposażenie mieszkania, wymienić stary telewizor, czy kupić świąteczne prezenty w przystępnych cenach.

kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB