Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Elbląskie placówki są wierne Dziedzictwu

2019-11-18 15:00:00 (ost. akt: 2019-11-18 14:43:36)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

To ważny, i niezwykle zaszczytny certyfikat przyznawany przedszkolom, szkołom i placówkom edukacyjnym przez warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. W tym roku trafiły również do elbląskich instytucji – szkół i bursy.

Przedszkole nr 15 w Elblągu, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz Bursa nr 4 w Elblągu zostały uhonorowane ważnym certyfikatem - „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Placówki te znalazły się w zaszczytnym gronie 34 wyróżnionych szkół i przedszkoli z Warmii i Mazur.

— Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata — stwierdził Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. — Niezbędna jest troska o prawidłowy rozwój intelektualny i moralny młodego pokolenia, o jego właściwą postawę, którą cechować powinien patriotyzm i umiłowanie ojczyzny, szacunek dla symboli i barw narodowych, tradycji i zwyczajów.

Jak dodał, „kształtowanie postaw patriotycznych oraz tożsamości narodowej i regionalnej pozwala człowiekowi na własną identyfikację oraz interpretację, przygotowuje do życia w społeczeństwie i kulturze, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, odgrywa szczególną rolę na obszarze wielokulturowym”.

— Nasz świat z jednej strony charakteryzuje się rosnącą współzależnością, tendencją do homogenizacji i uniformizacji, z drugiej natomiast poszukuje korzeni, sposobów wzmocnienia tożsamości lokalnych i regionalnych przy jednoczesnym zachowaniu dystansu do innych — zauważył Nowacki. — Współczesny człowiek, broniąc się przed globalizacją i uniformizacją, zaczyna poszukiwać tego, co nas odróżnia od innych. Wartości tych poszukuje w regionalizmie, swoich lokalnych korzeniach.

Pracownicy, i uczniowie z elbląskich placówek podołali temu wyzwaniu. Uroczysta Gala wręczenia Certyfikatów Szkoła Wierna Dziedzictwu odbędzie się 29 listopada 2019 r. o godz. 10:00 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

raz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB