Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Elbląg znów w czołówce

2019-11-18 21:00:00 (ost. akt: 2019-11-18 20:46:56)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W Elblągu na cukrzycę choruje 5538 osób. Ta liczba plasuje nas w czołówce powiatów całego województwa. Z okazji międzynarodowego święta Światowego Dnia Cukrzycy, który obchodzony jest 14 listopada NFZ właśnie rozpoczął program pn. „Nie cukrz”.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, ściśle związaną z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia oraz dietą. Liczba chorych na cukrzycę na całym świecie rośnie. W tej chwili jest ich 415 mln, czyli 8,8 proc. populacji. Przewiduje się, ze do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln.

- W naszym województwie prawie 9 proc. pacjentów choruje na cukrzycę – mówił Walenty Seliga, zastępca dyrektora warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. - To jest choroba, która na początku nie boli. Ona jest ukryta i rozwija się miesiącami, a nawet latami. Nie badając sobie poziomu cukru we krwi, nie wiemy, że jest on podwyższony.

W naszym województwie choruje 60 529 osób. - Zdecydowanie większa ilość osób choruje na cukrzycę typu II, czyli ten rodzaj, który najczęściej spowodowany jest stylem życia, żywienia, brakiem aktywności fizycznej – mówiła Aleksandra Kuczko, rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ. - Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy elbląskie urzędy i instytucje, które nie zajmują się problematyką zdrowotną, ale te, które będą otwarte na zasady zdrowego żywienia, na zdrowie swoich pracowników i petentów.
Do akcji przystąpiło dziewięć elbląskich instytucji: Urząd Miejski, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ Delegatura w Elblągu, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki Delegatura w Elblągu, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Biuro Regionalne w Elblągu, ZUS Oddział w Elblągu, Starostwo Powiatowe w Elblągu, EPWiK w Elblągu, Urząd Skarbowy w Elblągu oraz Zarząd Zieleni Miejskiej.
W tych instytucjach w dniach 18-30 listopada będzie można znaleźć ulotki promujące zdrowy styl życia. W ulotkach będzie można znaleźć adres portalu NFZ – diety.nfz.gov.pl, gdzie każdy znajdzie bezpłatne plany żywieniowe.

20 listopada natomiast w Urzędzie Miejskim w Sali 301 w godzinach 9 – 14 będzie stanowisko profilaktyki zdrowotnej. Każdy będzie miał możliwość dokonania pomiaru składu i masy ciała oraz zbadać poziom cukru we krwi. Wydawane będą również Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz Profile zaufane, niezbędne do korzystania z Internetowego Konta Pacjenta.


- Chciałam zaprosić zarówno mieszkańców naszego miasta, jak i pracowników urzędu na środowe badania, które odbędą się w Urzędzie Miasta – zakończyła Anna Szyszka, kierownik elbląskiej delegatury warmińsko-mazurskiego oddziału.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB