środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nadchodzi nowe - zmiany w elbląskim MOPS

2019-11-19 21:00:00 (ost. akt: 2019-11-19 14:37:17)

Autor zdjęcia: Karolina Król

Prawie 30-letni budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czekają wielkie zmiany. Choć będzie je widać gołym okiem, to nie tylko o sam budynek chodzi. Poza nowymi wnętrzami również pracownicy przejdą szereg szkoleń, dzięki którym będą mogli skuteczniej pomagać mieszkańcom rozwiązywać problemy.

A wszystko to za sprawą dotacji unijnych, które miasto otrzymało na ten cel. - MOPS złożył projekt dotyczący nowoczesnego i skutecznego Ośrodka do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. - W tym konkursie zajęliśmy pierwsze miejsce. Dostaliśmy dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na 890 tys. zł. Efektem tego ma być przybliżenie MOPSu dla mieszkańców, żeby ten kontakt był bardzo nowoczesny, wychodzący poza standardowe ramy.

O zmianach, jakie nas czekają poinformowała Beata Kulesza, dyrektor MOPS. - Ośrodek Pomocy Społecznej zmienia się. Spełniają się nasze marzenia. Staniemy się ośrodkiem skutecznym, nowoczesnym, ale przede wszystkim aktywnym. Zrobimy to poprzez zaangażowanie naszych pracowników, którzy będą realizować zadania mające na celu jak największe otoczenie wsparciem naszych mieszkańców. Jak to zrobimy? Po pierwsze zmieniliśmy naszą misję. Chcemy być instytucją przyjazną i pomocną naszym mieszkańcom w każdej ich trudnej sytuacji. Będziemy dążyć do tego, żeby nasze usługi były na jak najwyższym poziomie, a także, żeby nasi partnerzy zobaczyli, że jesteśmy godnymi partnerami.

Ośrodek zostanie podzielony na trzy piony. Pierwszy z nich będzie pomocą specjalistyczną, tzw, strefa dziecka i rodziny, drugi pion – strefa seniora i osób z niepełnosprawnościami, trzeci pion, to pion świadczeń socjalnych, czyli dla mieszkańców, którzy będą chcieli otrzymać pomoc finansową.

Pojawi się również punkt przyjęć. Będzie tam też kącik dla dzieci, będzie można tam przyjść, posiedzieć, odpocząć, porozmawiać z pracownikami, albo nawet poczytać. - Wykonamy dodatkowe wejście do budynku wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych.

Jak wyjaśniała Beata Kulesza, Ośrodek zostanie wyposażony w odpowiednie pracownie. - Będzie tzw. „niebieski pokój”, czyli taki o odpowiednich standardach do pracy z dziećmi – opowiadała dyrektor. - Chcemy zrobić pomieszczenie do widzeń rodziców, którym odebrano dzieci i są one teraz w rodzinach zastępczych. Będzie też pomieszczenie do pracy terapeutycznej z młodzieżą. Będzie pokój, który chcemy przygotować do pracy asystentów i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. W strefie seniora chcemy podzielić pomieszczenia na strefę środowiskową i instytucjonalną. W strefie środowiskowej senior uzyska pomoc m.in. przez uczęszczanie do środowiskowego domu samopomocy, natomiast jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy instytucjonalnej, to wtedy będą odpowiedni pracownicy, którzy będą kierowali do różnego rodzaju instytucji, czyli domów pomocy społecznej. Stworzyliśmy już klub seniora, to miejsce spotkań seniorów. W strefie socjalnej chcemy poświęcić wiele pracy w kierunku usamodzielnienia osób bezdomnych. Planowane jest też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Powstaną miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, będą nowe nasadzenia krzewów i ławeczki.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. O co tu chodzi? #2821049 | 77.253.*.* 19 lis 2019 21:09

    Wróblewski mówił, że bieda w budżecie, ale na urzędnicze budynki jakoś jest kaska jako wkład własny, żeby starać się na dofinansowanie z UE ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz