Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Czerwony szlak w Bażantarni zamknięty

2019-11-21 13:00:00 (ost. akt: 2019-11-21 10:02:48)

Autor zdjęcia: zdj. archiw.

Trwa pierwszy etap zadania polegającego na zabezpieczeniu przeciwpowodziowym miasta. Dzięki temu zadaniu umocniony zostanie Srebrny Potok. W tej chwili rozpoczynają się prace w Bażantarni. Roboty ruszyły, w związku z tym czerwony szlak zostaje całkowicie zamknięty.

- Przebywanie osób na szlaku ciągle stanowi zagrożenie – mówi Leon Budzisiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Ponadto osoby postronne przebywające w zasięgu robót umacniających skarpy mogą zakłócać prowadzone prace.

Przypomnijmy: Na początku października Wody Polskie wyłoniły wykonawcę zadania polegającego na umocnieniu prawej skarpy koryta Srebrnego Potoku. To pierwszy etap zadania polegającego na zabezpieczeniu przeciwpowodziowym miasta. Całość pochłonie 32 mln zł.

Koszt pierwszego etapu, którym zajmuje się firma z Pruszcza Gdańskiego wynosi 494 tys. zł. Jak zapewniała Aleksandra Bodnar, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, prace mają zakończyć się 13 grudnia.

Zadanie polega na uporządkowaniu i odbudowie prawej skarpy Srebrnego Potoku na odcinku 12 km, na terenie Elbląga i gminy Milejewo. - To zadanie początkowe, które umożliwi miastu odtworzenie czerwonego szlaku – mówiła Aleksandra Bodnar. - Wiem, że społecznie jest to bardzo ważne. Las komunalny Bażantarnia, to miejsce turystyczne. Zależy nam na tym, aby ten szlak mógł być odbudowany, stąd też na wybranych fragmentach prawego brzegu zostanie odtworzona skarpa.

- To pierwszy etap zadań związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym miasta Elbląga, które będą realizowane przez Wody Polskie – mówiła Aleksandra Bodnar. - 18 wrzesień 2017 roku wezbrane wody wymyły brzegi Srebrnego Potoku, czerwony szlak turystyczny w lesie Bażantarnia i wylały na ulice Elbląga. Od tego czasu Wody Polskie wypracowały rozwiązanie, które definitywnie rozwiąże problem osłony przeciwpowodziowej dla Elbląga. Dziś przystępujemy do zadań początkowych. Zadaniem właściwym będzie regulacja całego, 12-kilometrowego odcinka Srebrnego Potoku, a także budowa zbiornika retencyjnego na dolnym odcinku Srebrnego Potoku. Ta inwestycja będzie realizowana jeszcze w tej perspektywie finansowej i będzie kosztowała 32 mln zł.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB