środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Od 100 lat pomagają potrzebującym

2019-11-21 15:00:00 (ost. akt: 2019-11-21 11:50:26)

W tym roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Przez te wszystkie lata członkowie Stowarzyszenia pomogli wielu ludziom. Dziś nie przestają pomagać. Każdy od przedszkolaka, do osoby starszej, znajdzie tu coś dla siebie.

- Znaczna część naszego społeczeństwa wie, że istnieje coś takie jak Polski Czerwony Krzyż, ale niewiele osób wie co tak naprawdę robimy – mówi Ryszard Tomaszewski, Przewodniczący Rady przy Zarządzie Rejonowym ds. Krwiodawstwa. - Jesteśmy najstarszą organizacją charytatywną w Polsce. Swoją ofertę kierujemy do wszystkich, od przedszkola, aż do osób starszych.

Wszystko zaczęło się w 1919 roku, kiedy to PCK pomagał żołnierzom, repatriantom i organizował pomoc medyczną ludności. Elbląski Oddział PCK powstał w 1945 roku. Zapewniano wówczas repatriantom pomoc materialną, opiekę lekarską, noclegi, wyżywienie, pośredniczył w poszukiwaniu rodzin.

W 1948 roku PCK zorganizował w Elblągu stację pogotowia ratunkowego. Dwa lata później stację przekazano służbie zdrowia. W marcu 1951 roku z inicjatywy PCK utworzono Ośrodek Szkolenia Pielęgniarek. W 1953 roku zorganizowano pierwszy w mieście punkt krwiodawstwa przy Szpitalu Miejskim. W 1960 roku po ogromnej powodzi elbląski zarząd pospieszył z pomocą poszkodowanym rolnikom udzielając im pomocy finansowej, odzieży, nasion oraz paszy.

Czym obecnie zajmuje się Polski Czerwony Krzyż? - Wśród przedszkolaków mamy akcje, które prowadzimy bardzo regularne, dotyczą one higieny uzębienia, mamy Klub Wiewiórka – opowiada pan Ryszard. - Zbieramy też grosze, to akcja „Góra Złota”, zbierają szkoły, przedszkola i kluby honorowych krwiodawców. Raz licząc te grosze, nasi wolontariusze znaleźli banknot 100 zł. I to nie był przypadek, ktoś specjalnie dał te pieniądze, żeby nas wesprzeć.

Staramy się, żeby młodzież była uwrażliwiona na potrzeby osób, które są w cięższej sytuacji niż oni sami. Przed każdymi świętami prowadzimy zbiórki produktów spożywczych, które są przekazywane podopiecznym MOPS. Edukujemy też młodzież w kierunku zasad zdrowego stylu życia, organizujemy Olimpiadę Zdrowego Stylu Życia. Staramy się młodzież edukować także w kierunku ratownictwa przedmedycznego. Przygotowujemy też młodzież do oddawania krwi.

Polski Czerwony Krzyż skupia grono wolontariuszy, ludzi, którzy swój czas i potrzeby wewnętrzne spełniają w działalności PCK. - Mamy takie sztandarowe hasło: „PCK pomagał, pomaga i będzie pomagał” - mówi pan Ryszard. - Regularnie oddajemy krew. Oddawanie krwi jest ważne, bo dzięki temu ratuje się życie drugiego człowieka. My wiemy, że krwi się niczym nie zastąpi, że jeżeli jej nie oddamy, to jej zabraknie. Przy tym robimy to też dla siebie. Oddawanie krwi wzbudza siły żywotne organizmu. Oddawanie krwi powoduje to, że mój szpik kostny działa intensywnie, jest pobudzany do ciągłej i wydajnej pracy, a dzięki temu pobudza organizm do zwiększonej żywotności, więc go „odmładza”.

Krwiodawcą może zostać każdy. Jedynym ograniczeniem są ograniczenia zdrowotne. Osoba, która przeszła żółtaczkę na przykład, nie może zostać krwiodawcą. W honorowym krwiodawstwie liczy się bezpieczeństwo osoby, która oddaje krew i bezpieczeństwo osoby chorej, która krew przyjmuje.

Każdy może wspomóc działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest na to kilka sposobów:
- Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i jesteś osobą zdrową zostań Honorowym Dawcą Krwi.
W Polsce wykonywane jest około miliona transfuzji. Ciągle istnieją potrzeby i konieczność zdobywania nowych dawców. Zgłoś się do Stacji Krwiodawstwa z dowodem osobistym na ulicę Bema 80 (Przychodnia Zdrowia)
- Ciągle potrzebujemy wolontariuszy do przeprowadzenia akcji pomocy potrzebującym.
- Czynny przy naszym Zarządzie punkt wydawania odzieży bezdomnym przy ulicy Plac Słowiański 13-14 (Zaplecze Hotelu przy Placu Słowiańskim) przyjmie odzież i niepotrzebny sprzęt domowy, który przekażemy potrzebującym.
- Jeżeli masz problem z organizacją, której możesz przekazać 1% swego podatku zrób to na rzec PCK (KRS0000225587) z dopiskiem PCK w Elblągu.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB