Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Drugie życie odpadów - upcyklingowe warsztaty [ZDJĘCIA]

2019-11-27 07:00:00 (ost. akt: 2019-11-26 18:26:13)

Autor zdjęcia: kk

Makulatura, plastikowe butelki i stare ubrania nie muszą lądować w koszu na śmieci. Najmłodsi elblążanie już o tym wiedzą. Wczoraj odbyły się warsztaty dotyczące upcyklingu, który nazywany jest często recyklingiem 2.0.

O koncepcji upcyklingu pisaliśmy dla Was tutaj. Jest to forma wykorzystywania odpadów w kreatywny sposób. O wrażliwości na stan środowiska należy uczyć dzieci od najmłodszych lat, szczególnie jeżeli można to połączyć z inspirującymi, ciekawymi warsztatami, które umilą jesienne popołudnie. Takie zajęcia odbyły się wczoraj w elbląskim Kuldomku.


– Upcykling to twórcze przetwarzanie, którym zajmujemy się na co dzień. Możliwości ponownego wykorzystania przedmiotów jest wiele, na przykład ze starych grabi ogrodowych, które zostały wyczyszczone i przymocowane do kawałka drewna, stworzyliśmy wieszak na kieliszki do wina, klucze lub płaszcze – mówi Ewa Konopko z gdańskiego Square Upcycling, która prowadziła wczorajsze warsztaty. – Chcemy promować te twórcze przetwarzanie, by zwrócić uwagę na to, że zasoby, z których korzystamy, nie są nieograniczone. Możemy jednak tworzyć nowe przedmioty, z tego, co już mamy. Na warsztatach dzieci zobaczyły, jak tworzyć biżuterię. Przykładem jest bransoletka wykonana z kabelków, kolczyki z plastikowych butelek, naszyjnik z korali wykonanych z okładek gazet. Wykorzystać można gałązki pocięte na kawałki, ziarna, zawleczki od puszek. Kolejnym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie starych T-shirtów i zrobienie z nich włóczki. Kiedy mamy pomysł, możemy z czegoś, co trafiłoby na śmietnik, zrobić coś, co nadal pełnić będzie funkcje użytkowe, ale często inne niż pełniło oryginalnie

Okres przedświąteczny to idealny moment, by w Waszym domu pojawiły się nowe zasady dotyczące odpadów. Część z nich możecie wykorzystać do stworzenia oryginalnych ozdób świątecznych lub wykonać własnoręcznie prezenty dla bliskich. Wasz portfel na tym nie ucierpi, a satysfakcja jest gwarantowana.

kk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB