Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

W gminie Godkowo zakazano spożywania … wody

2019-11-27 21:00:00 (ost. akt: 2019-11-27 12:31:09)

Od wtorku około 80 proc. mieszkańców gminy Godkowo nie może korzystać z wody. Zakaz dotyczy nie tylko picia, ale także kąpania się i podawania jej zwierzętom. A wszystko to za sprawą bakterii paciorkowców kałowych, które przedostały się do wody. - Dowiedzieliśmy się o tym zdecydowanie za późno – mówi jeden z mieszkańców gminy.

Bielica, Burdajny, Cieszyniec, Dąbkowo, Dobry, Godkowo, Grądki, Grużajny, Gwiździny, Krykajny, Kwitajny Wielkie, Lesiska, Łępno, Miłosna, Nawty, Osiek, Piskajny, Plajny, Siedlisko, Skowrony, Stary Cieszyn, Swędkowo, Szymbory, Ząbrowiec, Zimnochy - aż tyle miejscowości jest zaopatrywanych w wodę przez wodociąg w którym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu wykrył paciorkowce kałowe. Wykryła to próba wody pobrana do badania 21 listopada. Jeden z mieszkańców zgłosił nam, że gmina nie wydała odpowiednich zarządzeń w tej sprawie, a informacja o zakażeniu rozchodziła się drogą pantoflową.

Gmina, według jednego z mieszkańców, nie sprostała tej sytuacji. - Prawdopodobnie w poniedziałek rano były wyniki, nikt o tym nie informował mieszkańców, którzy nie mogli się zabezpieczyć w jakikolwiek sposób. Gmina też nie była przygotowana do tego, żeby udzielić wsparcia ludziom. Szkoły dopiero we wtorek popołudniu dowiedziały się o tym, że woda jest skażona, obiady były gotowane na tej wodzie. Rodzice mi mówią, że kilkanaście dzieci w wieku przedszkolnym zostało w domach z powodu problemów żołądkowych, kilka osób dorosłych ma wysypkę, bóle żołądkowe. Jest ogromna dezinformacja, brak odpowiedniej organizacji ze strony urzędu przy rozwożeniu wody. Dwukrotnie była woda rozwożona, niestety nie starczyło jej dla wszystkich mieszkańców. 15-20 osób dostawało wodę, a około 30 już nie.

Według Andrzeja Bondaruka, wójta gminy Godkowo sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej. - Oficjalne stanowisku sanepidu zostało wysłane do nas we wtorek o godz. 12 drogą mailową. Poinformowanie mieszkańców zajęło nam około 3 godziny.

- Jeśli chodzi o podawane przez mieszkańca objawy, to nie są to objawy spowodowane tą bakterią – mówi wójt. - Cykl chorobowy, które powoduje ta bakteria, to nie są biegunki, ani wysypka. To są zupełnie inne objawy. Bakterie te mogą wywoływać między innymi przewlekłe oraz nawrotowe zakażenia dróg moczowych, w tym pęcherza moczowego, nerek i gruczołu krokowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc.

Te źródło zabezpiecza około 80 proc. całej gminy. Są tylko trzy miejscowości wolne od prawdopodobnego zakażenia. - Ciągle są pobierane próby, inkubacja tych bakterii trwa 48 godzin – mówi wójt. - Na chwilę obecną, od wczoraj zabezpieczamy ludzi w wodę pitną dwa razy dziennie. Dziś od rana zostały uruchomione trzy wozy strażackie, które dostarczają wodę do mycia. Wydaje mi się, że sytuacja jest opanowana. Mamy jeszcze problem z bydłem, ale Zakład Usług Komunalnych współpracuje indywidualnie z rolnikami i dowozi im wodę z miejscowości Podągi. Miejscowość Olkowo ma wodę z Ornety, a Stojpy z Pasłęka.

Według anonimowego mieszkańca sytuacji można było uniknąć. - W zeszłym roku wnioskowano do rady, do wójta o zabezpieczeni środków na modernizację tej stacji w Godkowie, bo ten problem nie wyszedł dzisiaj. Zostały opracowane plany, aby takim sytuacjom zapobiec, wójt ich nie realizuje, miała być dodatkowa studnia, woda miała być naświetlana promieniami UV, żeby wszystkie drobnoustroje były zabijane, niestety nikt nie podszedł poważnie do tej sprawy. Może nie mają pieniędzy na to. - dodaje.

Jak zapewnia wójt, gmina już pomyślała o modernizacji stacji uzdatniania wody. - Zrobiliśmy dokumentację, niestety do tej pory nie znaleźliśmy odpowiedniego źródła finansowania. Inwestycja jest dość kosztowna. W tej chwili kolejny raz aplikowaliśmy po środki zewnętrzne, niestety punktacja nie była dla nas korzystna. Nie poddajemy się i znowu będziemy aplikować w tym kierunku, bo to jest dla nas priorytet.

Przyczyn tej sytuacji może być wiele. - Nie wiem skąd pojawił się ten problem – mówi wójt. - Nie były prowadzone żadne prace remontowo-budowlane. Możemy tylko domniemać, może był to błąd próby, albo błąd laboranta, nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Z pewnością przyczyny będziemy szukać w przyszłości.

U nas gmina jest typowo rolnicza – mówi mieszkaniec. - Trzeba by najpierw sprawdzić ile obór, które są podłączone do sieci, mają zawory przeciwbakteryjne, żeby ta woda z obór nie wracała do sieci z powrotem. Trzeba sprawdzić też szczelność sieci wodociągowe j i kanalizacyjnej. Trzeba też zająć się biciem trzeciego, awaryjnego ujęcia, które jest w planach, które byłoby podłączone w takich nieprzewidzianych sytuacjach. To ujęcie, które teraz jest jest położone płytko, do niego przedostają się wody gruntowe i myślę, że to jest powód tej sytuacji.K

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gruby #2829384 | 31.0.*.* 3 gru 2019 23:10

  Woda wydawana 3 litry na osobę i trzeba było się w tym wykopać i jeszcze ugotować obiad A z straży to ta woda nie nadawała się nawet do picia ani kompania bo była tak brudna że jak byśmy się umysłu w niej to i tak brudno byśmy byli gratulacje dla wójta kutry nie ma wogule o niczym pojęcia wydaje mi się że powinni to zmienić

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniecgodkowa #2826363 | 37.47.*.* 28 lis 2019 20:18

  Nie stać go na remont oczyszczalni, ponieważ zbliżają się święta i musi stać ludzką z gminy i sobie premie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rolnik #2826362 | 37.47.*.* 28 lis 2019 20:14

  Nie wiem dla czego sanepid nie zakazał oddawania mleka. Jemy z tego jogurty pijemy mleka i inne przetwory. Inni ludzie też mogą się od tego pochorować.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. człowiek #2826359 | 37.47.*.* 28 lis 2019 20:11

  Na jakiego wójta głosowaliście takiego macie. Paciorkowca

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. rodzina #2826357 | 37.47.*.* 28 lis 2019 20:08

  Na 5 osobową rodzinę otrzymaliśmy na 3 dni tylko 3 litry wody. Wstyd. Brawo dla wójta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)