Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Termomodernizacja i remont zabytkowego Pałacu Augusta Abbega [ZDJĘCIA]

2019-11-27 16:56:31 (ost. akt: 2019-11-27 17:02:41)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Zabytkowy pałacyk Nadleśnictwa Elbląg doczekał się gruntownego remontu. Teraz nie tylko cieszy oko, ale dzięki wykorzystanym rozwiązaniom pozytywnie wpływa na środowisko.

Pałac pełniący dziś funkcję siedziby Nadleśnictwa Elbląg powstał w 1810 – 1811 roku na zlecenie radcy handlowego i byłego konsula królewskiego Augusta Abbega. Z założenia miał być ekskluzywnym zajazdem. Z czasem powstała też karczma, w której obecnie mieści się Restauracja Myśliwska. Pałac był w posiadaniu rodziny Abbegów do 1882, to właśnie w tym roku miasto Elbląg przejęło teren, na którym znajduje się budynek i pozostałe, które August Abbeg nabył już w 1801. Funkcje budynku się nie zmieniły. Po I wojnie światowej teren ten został przekazany ówczesnemu Nadleśnictwu – pruscy leśnicy już wtedy tam funkcjonowali. Po II wojnie ziemie znów należały do Polski i zostały przekazane Lasom Państwowym. – Już od 1945 my, jako Nadleśnictwo Elbląg tutaj funkcjonujemy w tym budynku. Jest on wpisany do rejestru zabytków. Zarówno sam pałac, jak i założenie wokół pałacu wraz z zabytkową aleją są objęte opieką konserwatorską – mówił rzecznik Nadleśnictwa Elbląg, Jan Piotrowski. – Sam budynek nie był dotychczas remontowany w tak dużym stopniu, jak teraz został wyremontowany.


Dwuetapowy remont to część projektu stworzonego przez Lasy Państwowe, który dotyczy termomodernizacji budynków PGL LP. – Postanowiliśmy skorzystać z tej okazji i pozyskać dofinansowanie z funduszu leśnego. Celem projektu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach będących w zarządzie Lasów, emisji dwutlenku węgla do minimum, a dzięki temu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Zmniejszono koszty utrzymania budynków, a także przyczyniono się do zwiększenia świadomości społeczeństwa i wzrostu udziału czystej energii w Lasach Państwowych dzięki zastosowaniu jej odnawialnych źródeł, takich jak pompy cieplne, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, czy systemy odzyskiwania ciepła. Bardzo cieszy nas ten proekologiczny aspekt inwestycji, ten sposób budownictwa wpisuje się w ogólnoświatowy trend niskoemisyjnego – kontynuował Jan Piotrowski.

W ramach projektu termomodernizacji planowane jest zmodernizowanie ponad 120 budynków. W 2017 roku zakończono inwestycje dotyczące 35 budynków, w których zainstalowano ponad 40 instalacji odnawialnych źródeł energii (w tym 2 w Elblągu), a w 2018 przeprowadzono modernizację 49 budynków, z czego 4 roboty są nadal kontynuowane w 2019. Oprócz budynku Nadleśnictwa Elbląg modernizacji doczekały się też Leśniczówka Dąbrowa i Leśniczówka Dębica.

Pałac to 941 m2 powierzchni użytkowej, powierzchnia lokali użytkowych to blisko 450 m, a dodatkowa powierzchnia strychu i piwnicy to 443 m. – Pierwsze dofinansowanie otrzymaliśmy w 2017 w kwocie około 360 tys. – informowała sekretarz Nadleśnictwa Elbląg, Małgorzata Twardowska. – Wtedy rozpoczął się pierwszy etap przebudowy, w którym wykonano docieplenie i wzmocnienie stropu dachu, wymieniono wszystkie drzwi zewnętrzne i okna. II etap inwestycji rozpoczął się w 2018 i obejmował pozostałe roboty termomodernizacyjne. Nadleśnictwo Elbląg otrzymało na to fundusze w wysokości 1 mln 200 tys. złotych. Wymieniono źródło ciepła, klimatyzację, wentylację na taką z odzyskiem ciepła, oświetlenie na LED. Wszystkie prace przebiegały pod kontrolą konserwatora zabytków.

– W obiekcie wykonaliśmy bardzo nowoczesne ogrzewanie oparte o gruntową pompę ciepła, a właściwie o dwie pompy. Jedna działa w okresie ogrzewania, natomiast na okres letni mamy zamontowaną powietrzną pompę ciepła do podgrzewu ciepłej wody – mówił Tadeusz Browarczyk, przedstawiciel wykonawcy inwestycji. – Chłód do pracy pompy ciepła pozyskujemy z gruntu z 19 odwiertów o głębokości 95 metrów.

– Podczas realizacji inwestycji wykonaliśmy również prace wokół Nadleśnictwa, zajęliśmy się sadem – dokonaliśmy jego rewitalizacji – mówił Jan Piotrowski. – W przyszłości planujemy zainstalować stację ładowania samochodów elektrycznych, z której korzystać będą mogli mieszkańcy Elbląga.

Budynek Nadleśnictwa Elbląg cieszy oko nie tylko za dnia, ale dzięki oświetleniu zewnętrznemu można podziwiać jego urok również po zmroku. Odkryty fragment ceglastej ściany wewnątrz pałacu przypomina o historii zabytkowej budowli.

kk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. err #2825623 | 77.253.*.* 27 lis 2019 18:16

    Teraz Polska, czyli wywalanie podatników pieniądze na biurokrację.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz