Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Nadal wielka niewiadoma w sprawie Góry Chrobrego

2019-11-29 09:14:08 (ost. akt: 2019-11-29 09:15:54)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Żeby uruchomić stok na Górze Chrobrego miasto musiałoby zainwestować około 5 mln. zł. Do tego potrzebny jest inwestor. Uchwałę w sprawie góry podjęli radni podczas obrad 28 listopada.

Przygotowany projekt uchwały dotyczący nabycia nakładów niezbędnych do funkcjonowania stacji i stoków narciarskich na Górze Chrobrego został zdjęty z programu sesji. W zamian, radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie realizacji zadania związanego z popularyzacją sportu zimowego w zakresie narciarstwa zjazdowego. Była to więc chwała intencyjna w sprawie ponownego uruchomienia stacji narciarskiej na Górze Chrobrego.

Podjęcie działań mający na celu przywrócenia funkcji rekreacyjnej Górze Chrobrego, między innymi do stworzenia warunków do popularyzacji narciarstwa zjazdowego, podyktowane jest rosnącym zainteresowaniem sportami zimowymi ze strony mieszkańców, co potwierdza złożona w 2018 roku petycja zawierająca ponad 3700 podpisów, a także turystyczny aspekt terenu, który swoją atrakcyjnością przyciąga również mieszkańców całego regionu. Podjęte w tym celu działania będą wiązały się z ponownym uruchomieniem stacji narciarskiej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

– Na pewno każdy z nas uważa, że utrzymanie ruchu na Górze Chrobrego i możliwości uprawiania przez elblążan sportów zimowych są ważne, ale ja bym chciał, żebyśmy pochylali się nad troską finansów miasta – mówił Piotr Opaczewski, radny PiS. - Spółka Góra Chrobrego praktycznie przestała istnieć. Nie ma ona żadnego majątku. Jest zadłużona wobec miasta o kwotę około 250 tys. zł. Czy my podjęliśmy wszystkie niezbędne środki do tego, żeby ściągnąć z tej spółki należności?

- My chcemy odkupić duży parking, który jest u stóp góry, zbiornik retencyjny na wodę i ciągi piesze – wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. - Dziś mamy wstępne rozeznanie, że koszt uruchomienia tej góry to jest kwota wielkości 5 mln zł. W uchwale jest napisane, że rozważamy wariant przedsięwzięcia publiczno-prywatnego. Będziemy szukali partnera, inwestora. Nie wiemy jeszcze dzisiaj, w jaki sposób będzie to dokładnie wyglądało.

- Z tych wszystkich wniosków wynika konkluzja, że gdybyśmy w zeszłym roku podjęli decyzję o wykupieniu infrastruktury, to utopilibyśmy ponad milion złotych, a i tak stacja nie mogłaby funkcjonować, ponieważ Urząd Dozoru Technicznego nie dopuściłby do użytkowania tych wszystkich urządzeń – mówił Rafał Traks, radny PiS. - Dzisiaj trzeba zaapelować do pana prezydenta o przygotowanie informacji, w jakiej formie władze miasta chcą przygotować stok.

Za przyjęciem stanowiska w sprawie Góry Chrobrego głosowało 22 radnych. 1 głos był przeciw, dwie osoby wstrzymały się.

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kkk #2827225 | 109.241.*.* 30 lis 2019 11:26

    15 tys.? A co liczyłeś kasę z biletów? To nic dziwnego, że chcesz kasę na tym jeszcze zbić. No co to przepłacone badziewie kupować? Niech zdemontuje, jak chce i zabierze sobie, i tak oszukali miasto, nie płacąc 250 tys, zł. I jeszcze im za coś płacić?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. er ce #2826595 | 83.23.*.* 29 lis 2019 12:06

    Byłem dumny że mamy stok narciarski w naszym nizinnym mieście. I co teraz? Sprawa będzie miała finał podobny do odkrytego basenu ,czyli klops. Następny zmarnowany ciekawy obiekt rekreacyjny.Korzystało z niego około 15 tys. narciarzy.Pamiętajcie włodarze naszego pięknego miasta: nie tylko chlebem człowiek żyje.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz