Jak zorganizować święta i nie zbankrutować? Jak zaplanować świąteczne zakupy?

2022-12-20 18:40:00(ost. akt: 2022-12-20 16:40:34)
portfel

portfel

Autor zdjęcia: archiwum GO

Święta to magiczny czas, nie pozwól jednak, by pieniądze w równie magiczny sposób zniknęły z twojego portfela. Jak zaplanować świąteczny budżet i rozważnie podejść do świątecznych zakupów radzi Wioletta Michalak, ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze.
Boże Narodzenie pozwala nam złapać oddech od codzienności, cieszyć się rodzinnymi spotkaniami i rozpieszczać podniebienie potrawami. Z drugiej strony to wszystko wiąże się ze wzmożoną aktywnością zakupową. Żeby przyrządzić wyborne dania, niezbędne są dobrej jakości produkty. Podczas spotkań z bliskimi warto podarować im chociaż symboliczny drobiazg. Jak rozważnie zaplanować świąteczne wydatki tak, by nie wejść w nowy rok z opróżnionym kontem?

— Po pierwsze zaplanuj, jak ma wyglądać twoje Boże Narodzenie. Zdecyduj, jakie ozdoby, jakie potrawy mają być, jakie prezenty trzeba kupić. Jak sobie święta wcześniej zaplanujemy, to wiemy, czego się trzymać — mówi Wioletta Michalak, ekspertka finansowa. — Koniecznie zrób listę zakupów. Nie wybieraj się na zakupy w weekendy i popołudnia. Tzw. zasada społecznego dowodu słuszności może sprawić, że gdy zobaczysz pełne kosze innych, poczujesz ochotę na dalsze zakupy, by swój też zapełnić. Pamiętaj też, że sprzedawcy dobrze wiedzą, jak zachęcić klientów do wydania u nich pieniędzy. Może nam się wydawać, że jesteśmy odporni na marketingowe sztuczki, ale to najczęściej tylko mylne wrażenie. Pomocne może być ustalenie limitów na karcie i na transakcje internetowe. Tak naprawdę jednak staraj się zabierać ze sobą na zakupy tylko gotówkę, płacąc kartą, nie widzisz ubywających pieniędzy, ale znikających z portfela banknotów już nie przeoczysz. Gdy już stworzysz listę zakupów, staraj się porównywać oferty różnych sklepów. Zaprzyjaźnij się też z gazetkami reklamowymi sklepów, czasami można upolować naprawdę niezłe okazje.

Wioletta Michalak
Fot. archiwum prywatne
Wioletta Michalak


Coroczna analiza świątecznych wydatków w Europie i Wielkiej Brytanii przeprowadzana przez firmę Deloitte wskazała, że w 2018 najwięcej wydaliśmy na prezenty. — A wcale nie trzeba wydawać fortuny. Można je zrobić samemu lub znaleźć pasujące do obdarowywanych drobiazgi w dobrych cenach. Symboliczny, ale idealnie dopasowany do danej osoby podarunek sprawi więcej radości niż drogi sklepowy gadżet. Warto przejrzeć np. internetowe antykwariaty. Używane książki mają duszę, a decydując się na ich zakup, ograniczasz produkcję papieru i oszczędzasz — dodaje ambasadorka Klubu Kobieta i Pieniądze.
Na kolejnym miejscu plasują się wydatki związane z jedzeniem. — Warto zastanowić się nad zorganizowaniem świąt w większym gronie. Naszym portfelom też będzie dzięki temu lżej — mówi ekspertka.

Jeżeli zauważysz, że twój budżet nie jest wystarczający, by pokryć wszystkie zaplanowane wydatki, istnieją sposoby, by go uzupełnić.
— Po pierwsze: wyprzedaż, na pewno masz w domu przedmioty, których już nie używasz. Internet pełen jest stron, które działają na zasadach second-handów — radzi Wioletta Michalak. — Jeżeli wolnego czasu masz więcej niż pieniędzy, możesz zająć się pieczeniem świątecznych ciast lub lepieniem pierogów na zamówienie. Przed świętami wiele osób decyduje się na wynajęcie pomocy do sprzątania, a dla ciebie to oznacza dodatkowe pieniądze. Sytuacja osób posiadających zdolności plastyczne jest prosta. Ręcznie robione prezenty, kartki świąteczne i ozdoby znajdują często szersze grono fanów niż te produkowane masowo i dostępne w sklepach.

Świąteczne wydatki można ograniczyć. Zamiast kupować prezenty dla wszystkich członków rodziny, zorganizujcie losowanie i ustalcie budżet prezentowy. Nie kupuj co rok nowych ozdób i dodatków.
— Nie musisz robić wrażenia na kimkolwiek. Najważniejsze jest to, jak widzą nas bliscy — mówi Wioletta Michalak. — Ważne jest też określanie kwot, jakie mamy w miesiącu do rozdysponowania na dane kategorie wydatków. Święta to z pewnością ważne i duże przedsięwzięcie organizacyjno-kosztowe. Zdecydowanie koszty związane z ich organizacją można pokryć wyłącznie z jednego z sześciu budżetów o nazwie „duże wydatki”. To właśnie tam gromadzisz co miesiąc 10 proc. ze swoich przychodów na faktycznie duże wydatki: wyżywienie, mieszkanie, transport i wszystko to, czego potrzebujesz do przeżycia. Warto zapoznać się z tą metodą zarządzania pieniędzmi.

Kamila Kornacka

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jakub #2830461 | 176.221.*.* 5 gru 2019 18:31

    Lepiej mieć jedne skromniejsze święta niż się zadłużyć i mieć biedę na dłużej.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Kaczor #2830009 | 176.221.*.* 4 gru 2019 22:36

    Kwa kwa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. cvb #2829961 | 176.221.*.* 4 gru 2019 20:46

    Pytanie dla glupich !! A tak na serio to swięta Bozego Narodzenia powinny byc obchodzone na ubogo .

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  4. dr.hector #2829949 | 88.156.*.* 4 gru 2019 20:13

    Zeby nie zbankrutowac przed świętami,wystarczy nie byc debilem!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Katarzyna #2829944 | 188.147.*.* 4 gru 2019 20:07

      W sprawach materialnych polecam modlitwę przez wstawiennictwo Sługi Bożego Ojca Wenantego Katarzyńca. Chwała Panu!

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz