Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Lepiej kupić pluszaka

2019-12-07 09:00:00 (ost. akt: 2019-12-06 21:02:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Święta, to magiczny czas. To czas, który spędzamy z rodziną. Najmłodszym natomiast ten czas głównie kojarzy się z prezentami od świętego Mikołaja. Zadbajmy o ty, by były to przemyślane podarunki. Według wielu osób najgorsze, co można zrobić, to podarować żywe zwierzątko. – Lepiej kupmy sobie pluszaka – mówi Iga Sozoniuk, elbląska policjantka zajmująca się sprawami zwierząt.

- Zbliża się okres świąteczny, czas prezentów – mówi Iga Sozoniuk. - Zastanówmy się, czy kupno pieska pod choinkę jest dobrym pomysłem. Szczeniaczek jest piękny, jest fajny, ale prawda jest taka, że większość z tych „prezentów” później trafia do schroniska. Zwierzęta żyją i przez te lata będą potrzebowały opieki i weterynaryjnej i naszej i trzeba się zastanowić, czy będziemy w stanie w przyszłości zająć się dorosłym psem, bo jak nie, to lepiej kupmy sobie pluszaka.

Do apelu elbląskiej policjantki przyłączyła się również Agnieszka Wierzbicka, kierownik OTOZ ANIMALS Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu. – Szczeniaki wzięte do adopcji w okolicy Świąt Bożego Narodzenia przeważnie do nas wracają – mówi. - Najczęściej w czerwcu, bo wówczas pieski dorastają, nie ma co z nimi zrobić w trakcie wyjazdu na wakacje, ale wracają też często już po świętach. Święta, to nie jest czas na kupno zwierzaka. Często mamy gości, często gdzieś wyjeżdżamy, skupmy się na tym, żeby to był czas dla ludzi a nie dla zwierząt.

Podjęcie decyzji o kupnie, bądź adopcji zwierzaka nie może zależeć od chwili. To musi być przemyślana decyzja. – Warto przyjść najpierw parę razy do schroniska i zorientować się na czym polega opieka nad takim pieskiem – mówi Agnieszka Wierzbicka. - Zanim weźmiemy psa, zorientujmy się, jaki jest nasz tryb życia i jaki jest charakter psa, którym jesteśmy zainteresowani – dodaje Iga Sozoniuk. - Jak lubimy leżeć na kanapie, to nie bierzmy harta, który uwielbia biegać. Zwierzak powinien być traktowany jak członek rodziny, a nie zabawka, a dając go jako prezent pod choinkę, zazwyczaj jest traktowany właśnie jako zabawka.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB