Bezpieczna przestrzeń w ruchu drogowych - debata społeczna
2019-12-11 17:00:00(ost. akt: 2019-12-11 16:44:50)
W tym roku obchodziliśmy 20-lecie powstania projektu Bezpieczny Elbląg. Dziś (11.12) w ramach projektu miała miejsce VIII debata z cyklu "Bezpieczni w przestrzeni", która w tym roku odbyła się pod hasłem "Bezpieczna przestrzeń w ruchu drogowym".
Spotkanie rozpoczęła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkól Technicznych. Omówiła ona dane i statystyki mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa na drogach. Mówiła ona między innymi o zwiększającej się z roku na rok liczbie pojazdów silnikowych, największy przyrost odnotowano w przypadku motocykli. W 2018 doszło w Polsce do ponad 31 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 2862 osoby, a rannych odnotowano ponad 37 tysięcy. Jak się okazuje, według statystyk najwięcej wypadków odnotowuje się w piątki.
Komisarz Robert Papierowski, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Pasłęku omówił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród elblążan. – Udało nam się stworzyć pewien obraz tego, jak bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie Elbląga widzą jego mieszkańcy. Ankietę wypełniło 268 osób – poinformował. Jak ankietowani oceniają poziom bezpieczeństwa na drogach? Niemal połowa uważa, że jest dostateczny, 34 proc. respondentów określa go jako dobry, a 6 proc. jako bardzo dobry. Najbardziej zagrożenie czują się piesi. – Oni mają prawo czuć się niebezpiecznie, ich nie chroni poduszka powietrzna, czy maska samochodu.
Ankietowani pytani o to, jakie działania powinny zostać podjęte, by poprawić poziom bezpieczeństwa na drogach, odpowiadają wręcz jednomyślnie. Uważają, że jednym z głównych rozwiązań, które przyniesie pozytywne skutki to poprawa infrastruktury drogowej, m.in. poprawa jakości ulic, chodników, zapewnienie właściwego oświetlenia, itp. Odpowiadający wskazali też miejsca w Elblągu, które stanowią według nich najmniej bezpieczne miejsca, na czele listy plasują się skrzyżowania. Wymieniono skrzyżowanie ulic Dąbka i Węgrowskiej; Browarnej, Robotniczej i Teatralnej; Fromborskiej i Królewieckiej i Kościuszki, Piechoty i Orzeszkowej.
Podsumowanie debaty stanowiło wystąpienie inspektora Roberta Muraszko, Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. Zaprezentował on podejmowane dotychczas działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na elbląskich drogach. Zauważył również, że podejmowanie wspólnych działań na rzecz lepszego komfortu lokalnej społeczności jest bardzo ważne.
kk
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
uczestnik #2833709 | 77.255.*.* 12 gru 2019 01:34
dlaczego nie ma nic o świetnym występie uczniów z podstawówki 15?
odpowiedz na ten komentarz