Zbuduj budę w swoim sercu!

2019-12-19 15:00:00(ost. akt: 2019-12-19 09:19:00)
zaelblągowani

zaelblągowani

Autor zdjęcia: Kamila Kornacka

Udowadniają, że młodzież ma wpływ na życie miasta. Organizowane przez nich akcje wspierają potrzebujących i uczą empatii. Rozmawiamy z Klubem Aktywnej Młodzieży Zaelblągowani, który działa przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Idea tego klubu narodziła się klika lat temu dzięki projektowi, który zakładał wspierania inicjatyw młodzieżowych. Był finansowany ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Klub rozpoczął swoją działalność 2 lata temu. Klub przyłącza się do akcji charytatywnych, ale też bierze udział w warsztatach i szkoleniach dla młodzieży. Nastoletni elblążanie uczestniczyli już w zajęciach dotyczących inicjatyw społecznych i animacji, warsztatach plastycznych, wizażu i kulinarnych. Teraz kończy się już druga edycja tego projektu. Jutro zaś młodzi klubowicze wystąpią na koncercie „Magia świąt”.

— Kim są Zaelblągowani i kto tworzy Klub?
Klubowiczka Julia: — Zaelblągowani to nazwa klubu młodzieżowego, który działa przy Światowidzie. Do Klubu należy młodzież, która ma swoje pasje i chce je rozwijać. Zwłaszcza wokalne, bo wszyscy lubią śpiewać, a przy tym robić coś dla innych. Promujemy idee, które sprawiają, że świat jest fajniejszy.
Naszą pierwszą akcją było nagranie sondy ulicznej. Pytaliśmy mieszkańców Elbląga o to, co sądzą na temat swojego miasta, czy je kochają, co chcieliby w nim zmienić, jak widzą miasto w przyszłości i czy warto tutaj być i mieszkać. Powstał wtedy bardzo ciekawy materiał. Elblążanie mówili, że darzą swoje miasto miłością, są z nim związani i starają się o nie dbać.
Kolejną inicjatywą była współpraca z elbląskim aresztem. Wybrani osadzeni nagrali wówczas audiobooki z osobistymi, bardzo wzruszającymi życzeniami świątecznymi dla swoich rodzin i dzieci. To było nietypowe przeżycie, ale jednocześnie poruszające. Zaangażowani w akcję dostali książki z ulubionymi bajkami swoich dzieci. Odczytywali ją, nagrywali, a pięknie wydana płyta trafiała do ich rodzin. Dodatkowo bliscy osadzonych otrzymali zdjęcia z sesji, którą wykonał w areszcie Kuba Strumiński.
Klubowiczka Wiktoria: — Cieszyliśmy się, wiedząc, że dzieci, które nie mają ojców w domach, będą mogły chociaż usłyszeć ich głos.
Klubowicz Adrian: — Kolejną akcją, która była też zwieńczeniem pierwszego roku naszej działalności, był koncert charytatywny na rzecz bezdomnych. Odwiedziliśmy dom św. Alberta przy Nowodworskiej. Spotkaliśmy się z bezdomnymi i dyrekcją, zobaczyliśmy, jak wygląda praca w takim miejscu i kto może znaleźć tam schronienie. Nauczyliśmy się, jak mądrze pomagać osobom, które straciły dach nad głową.
Wiedzę, którą wtedy zdobyliśmy, promowaliśmy w trakcie koncertu. Informowaliśmy, jak właściwie pomagać bezdomnym, gdzie mogą skorzystać z pomocy i jak żyć, by nie znaleźć się w takiej kryzysowej sytuacji. Zbieraliśmy też dary dla bezdomnych. Rzeczy, które są im niezbędne do życia. Kultura, sztuka i muzyka pomagają przekazywać ważne informacje.

— Jak często się spotykacie?
Klubowiczka Wiktoria: — Spotkamy się co tydzień z instruktorką wokalu, która pomagam nam przy realizacji inicjatyw społecznych. Jest dla nas bardzo miła, a sama atmosfera w naszym Klubie jest bardzo rodzinna. Organizując te wszystkie akcje charytatywne, chcemy pokazać mieszkańcom Elbląga, że młodzież jest wrażliwa i — jak na swój wiek — bardzo dojrzała. Potrafimy czynić dobro.

— Komu pomagacie podczas piątkowego koncertu?
Klubowicz Adrian: — Hasłem tegorocznego koncertu jest „Zbuduj budę w swoim sercu”. Pragniemy zmotywować innych do tego, żeby tak jak my znaleźli w sobie ciepło i pomyśleli o podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt w Elblągu. Te zwierzęta też potrzebują miłości i uwagi.
Klubowiczka Wiktoria: — Podczas koncertu promującego adopcję zwierząt elbląskie schronisko przeprowadzi zbiórkę produktów niezbędnych do jego funkcjonowania. Wszyscy, którzy przyjdą, dowiedzą się, jak można pomagać placówce na co dzień, a nie tylko od święta. Obecna będzie też pani psycholog, która opowie, jaki wpływ ma na nasze życie posiadanie pupila. Okres przedświąteczny to taki magiczny czas, kiedy ludzie są otwarci na miłość i pomaganie. Chcemy ten moment wykorzystać, aby każdy zbudował budę w swoim sercu, otworzył się na pomoc dla zwierząt. Niech nie siedzą w zimnym schronisku, dajmy im fajne domy.

Obrazek w tresci

— Kogo zobaczymy na scenie 20 grudnia?
Klubowiczka Wiktoria: — Podczas koncertu wystąpią klubowicze, a razem z nami zaproszeni goście, nasi koledzy i koleżanki, ale też seniorzy, którzy włączyli się w naszą akcję.
Klubowiczka Julia: — Wystąpiliśmy też podczas tegorocznych Świątecznych Spotkań Elblążan. Zaplanowaliśmy akcję przytulania nieznajomych i mówienia im miłych rzeczy. Warto dodać, że tego dnia pojawiliśmy się przebrani za postaci z bajek. Takie akcje są ważne, bo niesienie dobra jest ważne. Chcieliśmy, by doszli do refleksji i zauważyli, że dobro wraca.


Koncert „Magia Świąt” odbędzie się w piątek 20 grudnia o godz. 18 na dużej sali Kina Światowid w Elblągu. Organizatorem jest CSE „Światowid”. W jego imieniu informujemy o możliwości nadesłania zdjęć z zaadoptowanym zwierzakiem ze schroniska — fotografie będą wyświetlane na dużym ekranie w trakcie koncertu. Zdjęcia należy przesyłać na adres: sekretariat@swiatowid.elblag.pl.

Kamila Kornacka