Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Czy kierowcy przestrzegają przepisów „strefy zamieszkania”?

2020-01-08 15:00:00 (ost. akt: 2020-01-09 09:15:52)

Autor zdjęcia: zdjęcie archiwalne Arkadiusz Kolpert

- Mimo, że starówka jest strefą zamieszkania, to kierowcy jeżdżą tu ponad 30 km/h – pisze Czytelnik. - Także reguła prawej ręki nie jest tu przestrzegana. Najgorzej jest w godzinach porannych i wieczornych - dodaje. Czy na Starym Mieście jest niebezpiecznie?

Pan Paweł wysłał do nas list w którym skarży się na problemy związane z kierowcami, którzy poruszają się po elbląskiej starówce. - Od kilku lat jestem mieszkańcem tego miejsca, i zapewne bardziej niż nie mieszkańcy dostrzegam problem prędkości w tym obszarze naszego miasta – pisze pan Paweł. - Na Starym Mieście obowiązuje strefa zamieszkania, która zobowiązuje między innymi do poruszania się z prędkością nie większą jak 20kmh, niestety jest to przepis jedynie teoretyczny. Szczególnie w godzinach porannych i wieczornych widać samochody mknące z prędkością znacznie ponad 30kmh. Jest to niebezpieczne ze względu na pieszych, a przede wszystkim dzieci, które mogą wtargnąć na jezdnię spomiędzy ciasno zaparkowanych samochodów. Piesi w tej strefie mają absolutne pierwszeństwo nad samochodami.

Jak zauważa Czytelnik w strefie zamieszkania obowiązuje reguła prawej ręki, którą ciężko wyegzekwować, szczególnie gdy inni nie zdają sobie sprawy z obowiązujących przepisów i mkną 50kmh. - Panujące na naszej starówce bezprawie, nie jest dobrą wizytówką naszego miasta - dodaje. - Nie wygląda to dobrze ani z punktu widzenia mieszkańca miasta, a tym bardziej z punktu widzenia turysty, których jest u nas coraz więcej.

Jeszcze większy problem, według pana Pawła pojawił się w momencie, gdy most niski został otwarty dla samochodów. - Mniej więcej od momentu otwarcia do ruchu mostu niskiego – nasza starówka stała się drogą tranzytową pozwalającą ominąć korki w mieście – choć nie tylko otwarcie niszczejącego już mostu ma tutaj swój wpływ – zauważa Czytelnik. - Ulice starówki są bardzo dobrym skrótem również dla tych, którzy nie zamierzają przekraczać w tym miejscu rzeki. Paranoja! Ewidentną różnicę w ruchu można zaobserwować w momencie gdy na starówce zamykane są ulice na potrzeby imprez – wtedy starówkę omijają ci, którzy nie muszą tutaj jeździć, i jest dużo spokojniej.

- Wielokrotnie próbowałem zainteresować tym tematem elbląską policję, oczywiście bez żadnego skutku – a wręcz dostawałem odpowiedz, że na elbląskiej starówce nie ma problemu prędkości! - informuje oburzony pan Paweł.

- Elbląska Starówka jest bezpieczna – odpowiada Krzysztof Nowacki, z zespołu prasowego elbląskiej policji. - Na tym terenie nie odnotowujemy żadnych zdarzeń drogowych. Nie ma tu nawet stłuczek. Kierowcy jeżdżą przepisowo. Zresztą nawierzchnia nie zachęca do szybkiej jazdy. Mieliśmy kiedyś zdarzenia, ale dotyczyły one źle zaparkowanych samochodów. Obecnie ta sytuacja już nie stanowi problemu, bo te sprawy zostały uregulowane znakami drogowymi.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB