Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej: nowe możliwości dla uczniów i pracodawców

2020-01-10 17:30:00(ost. akt: 2020-01-10 16:31:03)
– Przedsiębiorcy potrzebują nowych, dobrze wykształconych pracowników i tu, właśnie w Elblągu, wychodzimy temu naprzeciw – mówił Zbigniew Ziejewski. Dziś (10.01) odbyło się otwarcie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej.
W nowo otwartym Elbląskim Centrum Edukacji Zawodowej kształci się około 1000 uczniów i słuchaczy. Centrum oferuje praktyczną naukę aż 25 zawodów w branżach: motoryzacyjnej, elektryczno-elektronicznej, drzewnej, budowlanej, usługowej, czy metalurgicznej. Znajdują się w nim 34 pracownie specjalistyczne. Ponadto w obiekcie przy ul. Rawskiej funkcjonuje Wojewódzki Urząd Pracy, Powiatowy Urząd Pracy i Zakład Aktywności Zawodowej. W 2019 powstało Centrum Edukacji Technicznej, wówczas odbył się pierwszy kurs operatora maszyn CNC oraz warsztaty technologiczne dla pracodawców. Planowane jest stworzenie Centrum Edukacji Technicznej dla przemysłu drzewnego.

W związku z otwarciem nowego obiektu utworzone zostały cztery pracownie specjalistyczne:
• Stolarsko-ciesielska – wyposażona w maszyny stosowane przez elbląskich pracodawców (piła panelowa do rozkroju płyty, okleiniarza, centrum obróbkowe czteroosiowe, maszyny do obróbki drewna oraz system odpylania). Obrabiarki do płyty są dostarczone przez renomowaną niemiecką Firmę HOMAG.
• Budowlana – wyposażona w stanowiska i sprzęt do nauczania praktycznie wszystkich zawodów budowlanych (murarz, tynkarz, zbrojarz betoniarz, monter urządzeń sanitarnych, dekarz, monter zabudowy wnętrz itp.)
• Energii odnawialnej – wyposażona w praktycznie wszystkie źródła pozyskiwania energii odnawialnej (systemy solarne, fotowoltaika, pompy ciepła, siłownia wiatrowa, piec na biomasę). Pracownia posiada także stanowiska dydaktyczne na dachu budynku oraz w wysokim podpiwniczeniu.
• Odlewnicza z kuźnią – wyposażona w piec indukcyjny do wytopu wszystkich metali, piec oporowy do wytopu aluminium, mieszarki, piece grzewcze i wanny hartownicze, młot kowalski, młot do badania próbek wytrzymałościowych.

Koszt budowy pracowni to 11.190.000,00 zł

Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej powstało, by m.in. zwiększyć współpracę szkół z pracodawcami, by zapewnić wysoki poziom edukacji zawodowej, który sprzyja efektywnemu przejściu z kształcenia do zatrudnienia. Ponadto otwarcie obiektu ma służyć promowaniu uczenia się przez całe życie oraz stworzyć możliwość elastycznego uzupełniania wiedzy i umiejętności zawodowych. Uczniowie i nauczyciele będą mieli większy dostęp do nowoczesnych technik i technologii, a dzięki realnemu powiązaniu kształcenia zawodowego z otoczeniem społeczno-gospodarczym i zbliżenie szkolnictwa zawodowego do rynku pracy wzmocni się praktyczny aspekt kształcenia zawodowego.

Utworzenie ECEZ niesie liczne korzyści dla uczniów, można wśród nich wyróżnić: podniesienie kompetencji zawodowych, rozwój kompetencji kluczowych oczekiwanych przez pracodawców, doskonalenie umiejętności w zakresie planowania kariery i funkcjonowania na rynku pracy, możliwość powiązania teorii z praktyką i sprawdzenia swoich umiejętności w realnych warunkach produkcji i usług oraz lepszą znajomość oczekiwań stawianych pracownikom przez pracodawców. Pracodawcy natomiast zyskają możliwość włączenia się w proces edukacyjny ucznia, ukształtowania przyszłego pracownika według własnych oczekiwań oraz wybrania spośród uczniów-praktykantów przyszłych pracowników w wyniku trafnej obserwacji ich pracy.

oprac. kk