Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Za dwa lata zakończą się prace przy przekopie Mierzei Wiślanej

2020-01-13 22:00:00 (ost. akt: 2020-01-14 12:10:32)
przekop

przekop

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Wszystko wskazuje na to, że przez kanał na Mierzei Wiślanej pierwsze statki będa mogłby przepłynąć za dwa lata. Prace idą póki co zgodnie z planem, a inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni, zaakceptował harmonogram prac.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram dla budowy przekopu Mierzei Wiślanej - podało Radio Gdańsk. Według rozgłośni dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat.

— Zatwierdzony harmonogram wskazuje termin zakończenia prac na rok 2022 — powiedział radiu kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. — Jednym z pierwszych gotowych obiektów hydrotechnicznych na budowie będzie tymczasowe nabrzeże.Powstanie ono od strony Zatoki Gdańskiej i umożliwi dostawy na budowę transportem wodnym, do czego zostaliśmy zobowiązani — dodał.

Przypomnijmy, podpisana z początkiem października umowa dotyczy realizacji I etapu budowy kanału. Przetarg na ten etap wygrało konsorcjum Besix/NDI. Pierwsza część inwestycji dotyczy budowy portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku.

Jak poinformowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni, w zakresie całego przedsięwzięcia pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” zaplanowano: budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi (wraz z instalacjami), parkingami, punktem widokowym, oznakowaniem nawigacyjnym.

Ponadto zaplanowano także budowę sztucznej wyspy, budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym, przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, budowę nowego odcinka drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg, jak również dróg dojazdowych do obsługi nieruchomości oraz sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, robót instalacyjnych (odwodnieniowych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

„Inwestycja znajduje się w granicach dwóch województw – pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W granicach województwa pomorskiego w gminie Sztutowo oraz Krynica Morska zlokalizowana jest część przedsięwzięcia obejmującą budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowę toru wodnego w północnej części Zalewu Wiślanego (granica województw przecina środek Zalewu Wiślanego) oraz budowę sztucznej wyspy"— czytamy w komunikacie urzędu morskiego.

— W granicach województwa warmińsko-mazurskiego, w gminie Tolkmicko, zlokalizowana jest południowa część toru wodnego na Zalewie Wiślanym oraz w granicach gminy Elbląg i miasta Elbląga – tor wodny na rzece Elbląg z przyległymi terenami lądowymi — wyjaśniali przedstawiciele Urzędu Morskiego.

Łukasz Razowski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SPENCER WILSON #2852636 | 104.238.*.* 20 sty 2020 18:10

  Cześć, jestem Pan Spencer Wilson, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: spencerloan.usa@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: +18153830444

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Amator #2852370 | 46.215.*.* 20 sty 2020 12:19

  Pamiętam, że w porze "pomyślnych" wiatrów Elbląg miał problemy z podtopieniami. Tak było kiedy jeszcze był chroniony Mierzeją Wiślaną. Ciekawe co będzie kiedy dobre wiatry i tzw. cofka zaczną tłoczyć do Elbląga wodę z całej zatoki? Nie przypominam sobie żeby na zaprojektowanym kanale miały powstać jakieś śluzy. Być może Elbląg zamiast stać się wspaniałym portem, stanie się wrotami dla zalania Żuław. Pożyjemy, zobaczymy. Jestem ciekaw czy ojciec tego "sukcesu" wypnie pierś do medalu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Stoczniowiec #2850068 | 178.216.*.* 15 sty 2020 19:21

  Tak kajaki ,pontony i rowery wodne!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ze slaska #2849759 | 178.216.*.* 15 sty 2020 10:19

  A buduja juz w polsce flote dostosowana do parametrow przekopu??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Chlopek roztropek #2849732 | 178.216.*.* 15 sty 2020 09:47

   Wiecej relacji z placu budowy prosze!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz