Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Pasłęk nadal bez ekspertyzy ochrony przeciwpowodziowej

2020-01-20 23:00:00 (ost. akt: 2020-01-21 15:27:10)

Autor zdjęcia: UMiG Pasłęk

Minęły dwa lata od powodzi, która zalała kilkanaście budynków w Pasłęku i okolicach w 2017 roku. Do tej pory Wody Polskie jednak nie wykonały ekspertyzy przeciwpowodziowej, mającej na celu zabezpieczenie mieszkańców gminy przed działaniem żywiołu. Wykonano jednak kilka inwestycji, które jak podkreślają władze Pasłęka, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa.

Był wrzesień 2018 roku. Po intensywnych opadach deszczu w Pasłęku wylała rzeka Wąska. W Zielonce Pasłęckiej wylała rzeczka Sirwa, w Stegnie – Elszka.

Rozpoczęła się walka o dobytek mieszkańców. W miejscach, gdzie biegnie rzeka Wąska układano wał z worków z piaskiem (zużyto łącznie 28.400 szt. worków a tym samym 628 ton piasku). W akcji ratowniczej uczestniczyło 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 191 strażaków oraz 57 żołnierzy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego.

Trudna sytuacja panowała w Zielonce Pasłęckiej gdzie zalane zostały cztery budynki mieszkalne oraz wsi Stegna, gdzie zalanych zostało aż 16 budynków mieszkalnych. W Pasłęku natomiast zalanych zostało 15 budynków mieszkalnych.

Z uwagi na wysoki stan wody most przy rondzie Itzehoe nad rzeką Wąska został wyłączony z ruchu, tym samym zamknięto ul. Zamkową.

Niedługo potem, zdeterminowany do dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa powodziowego terenów zagrożonych powodziowo gminy Pasłęk, burmistrz Wiesław Śniecikowski zwrócił się na piśmie do Prezesa Krajowego Zarządu Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” w Warszawie z prośbą o podjęcie działań w przedmiocie poprawy ochrony przeciwpowodziowej Pasłęka o okolic.

— Otrzymałem odpowiedź na powyższe pismo, w którym Dyrektor Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą Krajowego Zarządu PGW Wody Polskie Pan Romuald Wilk poinformował mnie, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie sporządziło Program planowanych inwestycji w gospodarce wodnej i ujęło w nim opracowanie dokumentu pn. „Ekspertyza poprawy stanu ochrony przed powodzią miasta Pasłęk (rzeka Wąska)” — informował w 2018 roku burmistrz. — Dyrektor poinformował mnie, że w pierwszej kolejności niezbędne jest wykonanie ekspertyzy poprawy stanu zabezpieczenia Pasłęka przed powodzią z uwzględnieniem zdarzeń, które miały miejsce w 2017 roku, wraz z przeprowadzeniem analizy kosztów i korzyści.

Od tamtych wydarzeń minęły lata. W grudniu 2019 roku Śniecikowski w nawiązaniu do informacji przekazanych przez dyrektor RZGW „Wody Polskie” w Gdańsku na naradzie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Elblągu w dniu 26 kwietnia 2019 roku dotyczących planowanych inwestycji osłony przeciwpowodziowej na terenie gminy Pasłęk na rok 2019, poinformował, że w październiku ponownie zwrócił się z prośbą o poinformowanie o stanie realizacji tego przedsięwzięcia.

— W pisemnej odpowiedzi otrzymałem informacje, że: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” RZGW w Gdańsku zawarł umowę na zadanie „Remont jazu w m. Kupin na rzece Wąska”; Wykonano dwukrotne koszenie wszystkich wałów przeciwpowodziowych na terenie Miasta i Gminy Pasłęk; Zabudowano uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych na terenie Miasta i Gminy Pasłęk, spowodowane przez działalność zwierząt ryjących. W celu wykonania ekspertyzy poprawy stanu ochrony Pasłęka przeprowadzono rozeznanie rynku w celu określenia szacunkowych kosztów wykonania przedmiotowej dokumentacji. Ze względu na kilkukrotne przekroczenie pierwotnie szacowanych nakładów finansowych przewidzianych na ten cel koniecznym okazało się przesunięcie wykonania tego zadania na 2020 rok.

Jak dodał gospodarz Pasłęka, właśnie z tego względu zarząd ma podjąć wszelkie starania, aby wykonać tę ekspertyzę w 2020 roku.

— Powyższe inwestycje zrealizowane zostały m.in. dzięki dużemu zaangażowaniu oraz podjętym działaniom pasłęckich władz samorządowych na rzecz ich wykonania — podkreślił Śniecikowski. — Inwestycje te podniosły poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie gminy Pasłęk i pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy.

Łukasz Razowski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pamiętajmy o wszystkich... #2853790 | 83.20.*.* 22 sty 2020 10:50

    Zastęp w PSP to od 3-6 strażaków w tym dowódca. Nawet gdyby te 20 zastępów było maksymalnie obsadzonych to daje nam 120 strażaków, więc jest nadwyżka 71 osób. Te osoby to Strażacy Ochotnicy, którzy jak zawsze są pomijani. 20 zastępów PSP nie ma w całym naszym powicie. Ktoś do ich przyjazdu jednak układał te worki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz